Az ülésen egyebek mellett szó esett:
Az első ülésnap végén a másnap elfogadni tervezett javaslatok utolsó, bizottsági jelentésekről szóló vitáit bonyolítják le.
Senki sem készül hősnek – kezdte a parlamentben napirend előtti felszólalását Hiller István. A politikus nem tekinti véletlennek, hogy többek között Nagy Imre neve sem hangzott el a forradalom évfordulóján. Úgy véli, egy demokratikus politika nem szemezgethet a hősök között. Kiemelte: ami a Népszabadsággal történt, az a sajtószabadság csorbítása.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a tíz évvel ezelőtt tönkretett évfordulóról beszélt. Szót ejtett arról is, hogy Szanyi Tibor kijelentette, nem tudja nemzeti ünnepnek tekinteni október 23-át. Szerinte a baloldal próbálta „széttrollkodni” az ünnepet. Százezrek ünnepelték az '56-os évfordulót – emelte ki a politikus, aki megköszönte a „csendes és büszke” kiállást.
Soltész Miklós, a KDNP politikusa kiemelte: a baloldal viselkedése vasárnap „elkeserítő volt, de számítottunk rá”. A lengyel és a magyar himnusz kifütyülését pedig a baloldal szégyenének nevezte.
Kósa Lajos pedig arról beszélt, hogy az 1956-os hősökre emlékezve fejet hajtani illik, nem pedig „fütyörészni”. Ők az ÁVH-val vagy az emberekbe lövetőkkel értenek egyet, esetleg csak nem ismerték fel, hogy ha nem tetszik egy politikai párt, akkor szerveznek egy tüntetést, de nem bántják meg a hősöket? – tette fel a kérdést. Dömötör Csaba szerint a baloldal – bár megpróbálta – nem tudta tönkretenni az évfordulót.
Csúcs Lászlóné lengyel nemzetiségi szószóló napirend előtt az Országgyűlésben azt mondta, megtiszteltetés, hogy szólhat az 1956-os forradalom hatvanadik évfordulója alkalmából. A szabadság, a barátság, a szolidaritás kulcsszavak a magyar–lengyel kapcsolatban, és az összefogás eredményeként számos rendezvény tanúi lehettünk, amelyek a két nép kapcsolatát erősítették. „Méltón ünnepeltük az ünnepet, a fütyülőkkel ne foglalkozzunk!”
Az LMP-s Szél Bernadett egyebek közt azt mondta, véleménye szerint „végtelen pofátlanság”, hogy munkaerőhiányra hivatkozva bocsássanak el embereket. 230 ezer közmunkás egyharmadának van képesítése, mégsem foglalkozik velük a kormány. „Rogán Antal menjen villanyszerelőnek, Lázár János álljon futószalag mellé” – mondta a politikus.
Cseresnyés Péter, a nemzetgazdasági tárca munkaerőpiaci államtitkára közölte: Magyarországon jelentős munkanélküliség következett be. A gazdaság megnövekedett, vannak olyan területek, ahol munkaerő iránt jelentős verseny alakult ki, ilyen például az építőipar. Mint mondta, az állam által foglalkoztatottak száma a környező országokhoz képest elég nagy.
Vona Gábor, a Jobbik frakcióvezetője ismét a letelepedési kötvények megszüntetését kérte. Németh Szilárd a hétvégén azt mondta, hogy az áprilisi Vona Gáborral egyet ért, az októberivel nem. A politikus ennek kapcsán közölte, hogy Németh áprilisban sem értett egyet vele. A képlet egyszerű, dönteni kell, hogy a gazdag migránsok pénze a fontos, vagy az ország valódi megvédése? – tette fel a kérdést, és hozzáfűzte: „Az orbánizmus nemzeti szalagba kötött hazudozás”.
Dömötör Csaba államtitkár Vona felvetésére válaszolva elmondta: a letelepedési kötvény hasznot hoz az országnak, vásárlóit nem lehet összekeverni a migránsokkal.
Az interpellációk tárgyalása során a szocialista Bangóné Borbély Ildikó a pedofíliával vádolt bicskei gyermekotthon igazgatójának állami kitüntetéséről beszélt. Hogyan terjeszthette fel Balog Zoltán a gyermekotthon vezetőjét az elismerésre? – tette fel a kérdést. Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára válaszában közölte: a kormányzat nulla toleranciát hirdetett a kiskorúak sérelmére elkövetett bűncselekményekkel kapcsolatosan. Kiemelte: az ilyen és hasonló szexuális bűncselekményeket el nem évülővé tették.
Hadházy Ákos, az LMP társelnöke ezt követően a Népszabadság megszüntetésével kapcsolatban azt mondta, „ezt a bérgyilkosságot politikai megrendelésre követték el”. Kivizsgálják-e, hogy milyen háttéralkuk álltak a puccsszerű lapmegszüntetés mögött? – tette fel a kérdést.
Ami a magyar sajtószabadságot illeti, köszöni szépen, jól van – válaszolt Dömötör Csaba, és hozzátette: a Népszabadság az elmúlt tíz évben csak veszteséget termelt, az emberek nem érdeklődtek a lap iránt. A lap az MSZP résztulajdonában volt, a baloldal eladásával százmilliót kaszált – vélekedett.
Szilágyi Gyögy, a Jobbik politikusa szerint Magyarország megvédése a migránsoktól a legfontosabb nemzeti ügy, itt nem lehetnek félmegoldások. Rogán Antal bizniszén keresztül érkezőket sem szeretné Magyarország, mert nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek, és minden kiskaput – a letelepedési bizniszt is – be kell zárni a terroristák előtt. Se Juncker, se Rogán ne telepíthessen be idegeneket, se ingyen, se pénzért – hangsúlyozta. „A pénz vagy a haza?” – tette fel a kérdést. Dömötör Csaba válaszában közölte: 2012-ben Magyarország le volt értékelve a nemzetközi piacon, és ennek helyreállítására a kötvény jó lehetőség volt. A letelepedési kötvény visszavonható, az uniós szabályoknak megfelel, szigorúak, a TEK, a rendőrség is ellenőrzi – közölte, és hozzáfűzte: a kabinet nem fog engedni a Jobbik zsarolásának.
Szél Bernadett a metrópótlásról beszélt: kiemelte, hogy naponta három debrecennyi utas utazik a hármas metróval, ám az a hír járja, hogy az állomások felújítását és az akadálymentesítést is meg akarják spórolni. Tasó László államtitkár válaszában közölte: szükség van az infrastruktúra felújítására, ami nem várathat magára. Mindent megvalósítanak, ami a programban szerepel – mondta.
Az azonnali kérdések óráját az MSZP-s Kunhalmi Ágnes nyitotta meg, aki arról beszélt: a Társaság a Szabadságjogokért két év pereskedés után szerezte meg az adatokat arról, hogy a miniszterelnök személyesen rendelt el soron kívüli kormányzati ellenőrzést a Norvég Civil Támogatási Alapból támogatott civil szervezetekkel szemben. Orbán Viktortól azonban 2015 februárjában azt kérdezték, hogy csak a véletlen műve volt-e, hogy a civil szervezetek működését taglaló beszéde után hatósági eljárás indult egy érintett ellen. A miniszterelnök pedig a Frankfurter Allgemeine Zeitungban úgy fogalmazott, „most hallom először”. Kunhalmi kérdésére Orbán azt mondta, ez azt jelentette: most hallja először ezt az összefüggést. „Nagyobb szovjetté vált, mint az egykori kommunisták” – válaszolta Kunhalmi.
Mirkóczki Ádám, a Jobbik képviselője pedig közölte: aki azt mondja, a letelepedési kötvények és a bevándorlás okozta problematika közt nincs összefüggés, dilettáns vagy hazudik. „Miért fontosabb önöknek adott esetben a piszkos pénz”, mint a biztonság? – tette fel a kérdést. Orbán válaszában hangsúlyozta: a letelepedési kötvény nem jelent kockázatot, de minden kötvénykibocsátás felülvizsgálatra kerül, és el fogják dönteni, hogy van-e szükség ilyen típusú konstrukcióra. Semmilyen politikai zsarolásnak nem fogunk engedni – közölte a miniszterelnök.
Vinnai Győző, a Fidesz politikusa a Jobbik és a Szürke Farkasok kapcsolatáról szóló hírekről beszélt, és arra volt kíváncsi, hogy jelent-e mindez nemzetbiztonsági kérdést. Kontrát Károly közölte: a hatóságok ki fogják vizsgálni az ügyet.