Jogerős ítélet esetén lemond a veterán EHÖK-elnök

Nem igazán hiszem el, hogy ezt el lehet bukni – így reagált lapunk megkeresésére Török Márk.

Hutter Marianna
2017. 02. 21. 17:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Átlátszó Oktatás kedd reggel számolt be arról, hogy a bíróság a közelmúltban első fokon Török Márk ellen döntött. A jogi vita abból fakad, hogy egy 2015 szeptember elsején hatályba lépett törvénymódosítás szerint legfeljebb négy évig lehet részt venni a hallgatói önkormányzat munkájában. Ebbe az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerint a módosítás hatálybalépése előtti időt is bele kell számolni. Ez alapján viszont Török már nem lehetne EHÖK-elnök, mert már jóval több mint négy éve tölti be ezt a pozíciót, miután 2009 óta megszakítás nélkül, minden évben újraválasztották. Így az SZTE megsemmisítette a Török Márk két évvel ezelőtti újraválasztásáról szóló határozatot.

Török viszont azzal érvelt, hogy az Emminek volt egy olyan állásfoglalása is, amely szerint „a megbízás négyéves időtartama a rendelkezés hatálybalépését követően számítandó”. Vagyis a négyéves korlátot csak majd 2019-től lehetne először alkalmazni.

Az ügy miatt a szegedi hallgatói önkormányzat vezetője bírósági felülvizsgálatot kezdeményezett tavaly nyáron. Miután az eljárás halasztó hatályú volt, Török addig is pozíciójában maradhatott, indulhatott az új EHÖK-elnökségért folytatott választáson is 2016 őszén, amit meg is nyert.

A bírósági ügyben végül idén született elsőfokú döntés. Lapunk bírósági forrásokból úgy értesült, hogy a Fővárosi Törvényszék ítéletében többek közt egy alkotmánybírósági határozatra hivatkoztak indoklásul. Eszerint a jogbiztonság nem értelmezhető úgy, hogy „a múltban keletkezett jogviszonyokat soha nem lehet alkotmányos szabályozásokkal megváltoztatni”. Azt is megjegyezték: nem találtak olyan indokot, amelyből az a „józan észnek megfelelő érvvel nem alátámasztható” értelmezés következne, hogy a jogalkotó csak 2019 szeptemberétől kívánta volna érvényesíteni az új korlátozást. Igaz, a törvényalkotó szándékát a bíróság minisztériumi levélre hivatkozva állapította meg. Ez azért érdekes, mert nem az Emmi felel a törvényalkotásért, hanem az Országgyűlés.

Így Török Márk vesztett, ám fellebbezhet az ítélet ellen, amely lehetőséggel – mint azt a Magyar Nemzetnek elmondta – napokon belül élni is fog. Azt is megjegyezte: az ítélet olyan, mintha holnap bevezetnék, hogy a politikusok csak két ciklusig lehetnének országgyűlési képviselők, így aki ma képviselő, az már 2018-ban nem indulhatna. Bár a döntés nem a jelenleg érvényes, 2016-os megválasztására vonatkozik, hanem még a 2015-ösre, úgy fogalmazott: ha a későbbiekben jogerősen is elveszti a pert, „nyilván nem fog bohóckodni”, lemond az EHÖK-elnöki posztjáról. Ugyanakkor ha szükséges, a hallgatói önkormányzat az ügyet akár nemzetközi bíróságig is elviszi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.