Orosz videóról, Clodo pénzeiről kérdezi Pintért az LMP

Kémfilmbe illő állításokat idéz az LMP írásbeli kérdése, ám a bombagyáros vallomásait ne vegyük készpénznek.

MNO
2017. 02. 13. 13:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Írásbeli kérdésben tudakolja a Lehet Más a Politika (LMP) két vezetője Pintér Sándor belügyminisztertől, van-e tudomása a belügyminiszternek arról, hogy az orosz kormány, illetve titkosszolgálatok birtokába kerülhettek olyan, titokban készített videofelvételek, amelyeken maga Pintér Sándor, illetve Orbán Viktor készpénzt vesznek át a bombagyárosként elhíresült Dietmar Clodótól.

A kérdések apropójául szolgáló állításokat azonban nem árt erős forráskritikával és fenntartásokkal kezelni. Az állítások egy részét ugyanis maga a bűnöző fogalmazta meg, bizonyíték azokra nincsen. Arról pedig, hogy az állítólagos videók az orosz titkosszolgálatnál landoltak, egy nem túl olvasott orosz hírportál számolt be.

A február 13-i keltezéssel az Országgyűlés elnökének benyújtott írásbeli kérdésben az LMP két vezetője, Szél Bernadett és Hadházy Ákos több kérdést is feltesz a belügyminiszternek, és három forrást is idéznek érdeklődésük indoklásaképpen.

Előbb Clodo 2016. június 15-én Regensburgban tett vallomására, majd 2016 októberében az ORF tévécsatornának adott interjújára hivatkoznak, amelyekben a börtönbüntetésre ítélt bombagyáros azt állította, hogy Pintér Sándor többször vett át német márkában összegeket Clodótól, aki – a bűnöző állítása szerint – Szemjon Mogiljevics közvetítőjeként járt el, a pénz pedig azt a célt szolgálta, hogy a magyar hatóságok szemet hunyjanak illegális üzleti tevékenysége fölött.

Dietmar Clodo állításait egyébként a magyar sajtó is igen erős fenntartásokkal kezelte, a legtöbben komolytalannak értékelték a benne foglaltakat.

Az LMP poltikusai egyben felidézik az orosz The Insider nevű hírportál cikkét,  amely nem kevesebbet állít, mint hogy az átadás-átvételről videofelvételek készültek, amelyek az orosz titkosszolgálatnál lehetnek.

Hadházy Ákos a Magyar Nemzet kérdésére elmondta, hogy az orosz hírportál friss cikkére a párt külügyi szakértője hívta fel figyelmüket. 

Az orosz The Insider nevű portál február 2-án írt először arról, hogy Vlagyimir Putyinnak kompromittáló videók lehetnek a kezében Orbán Viktorról. A cikk szerint a magyar miniszterelnök korábban többször is bírálta az orosz befolyás erősödését Magyarországon, 2009-ben azonban minden megváltozott, miután Orbán ellátogatott az Egységes Oroszország kongresszusára, ahol találkozott Putyinnal. Az orosz lap a fordulatot azzal indokolja, hogy Dietmar Clodo lakásán titkos videofelvételt készíthettek egy kamerával, ezt később Mogiljevics átadhatta Nyikolaj Patrusevnek, az orosz titkosszolgálat akkori igazgatójának egy vádalku eredményeként. Clodo szerint így Orbán Viktor napjainkra egy báb lett, aki csak végrehajtja Putyin utasításait.

A The Insider hangsúlyozottan ellenzéki hírportálnak számít Oroszországban, és nem tartozik éppen a legolvasottabb online sajtótermékek közé, megbízhatóságát nehéz értékelni. A cikk állításait jelen pillanatban lehetetlen ellenőrizni.

Az Index hírportálnak az LMP írásbeli kérdésről beszámoló cikke emlékeztet arra, hogy a sztori a magyar sajtóban sem új. Clodo ugyanezeket már 2013-ban elmondta a HVG-nek, a lap azonban nem írta le Orbán Viktor nevét – írja az Index, majd idézi a HVG cikkének akkor a Népszabadságban megjelent összefoglalóját, miszerint:

„Clodo kitért a HVG cikkében az orosz maffia magyarországi helytartójaként említett Szemjon Mogiljeviccsel (Szeva bácsi) való kapcsolatára is, akiről mint barátjáról beszélt. Szeva bácsi az interjú szerint egyszer szívességet kért Clodótól, »hogy hívjak fel egy számot, megmondta, melyik magyar politikusét, hívjam meg az illetőt az otthoni irodámba, és ott adjak át neki egy táskát. Ragaszkodnom kellett ahhoz, hogy a politikus nyissa ki a táskát – nem véletlenül: a könyvtárszobám egyik könyve mögé elrejtett kamerával kellett rögzítenem a történeket. A táskában egymillió német márka volt. 1994-et írtunk.« Mint mondta, az illető neve csak később lett ismerős neki. »A szememben ő egy volt a korrupt alakok közül, akiknek hasonló csomagokat kellett átadnom a kilencvenes évek közepén«”.

Különös egybeesés, de az Átlátszó hírportál éppen ma (február 13-i cikkében) közölt részletet Jürgen Roth német író – aki régóta foglalkozik a szervezett bűnözés és a politika kapcsolatával – németül tavaly megjelent könyvéből, amely a tekintélyuralmi rendszereket és a bennük burjánzó korrupciót mutatja be. A könyv idézett része Clodo a HVG által is ismertetett állításait részletezi igen kimerítően.

Az LMP sajtóosztálya által kérésünkre eljuttatott írásbeli kérdésben egyébként egészen pontosan ezeket a kérdéseket teszik fel a belügyminiszternek:

Pintér Sándornak az idevágó törvényi rendelkezések értelmében február 28-ig kell válaszolnia az LMP kérdéseire, írásban. 

Hamis tanúzásért tett feljelentést az ügyben a fideszes Tényi István. Mint a beadványban írja,  a sajtójelentések arról szólnak, hogy Dietmar Clodó 2016. évi június hó 15. napon Regensburgban tett tanúvallomásában azt állította, hogy Pintér Sándor többször vett át német márkában összegeket Clodótól, aki –a bűnöző állítása szerint –Szemjon Mogiljevics közvetítőjeként járt el, a pénz pedig azt a célt szolgálta, hogy a magyar hatóságok szemet hunyjanak illegális üzleti tevékenysége fölött. Tényi szerint a kijelentésben –minden tényszerű bizonyíték mellőzése nélkül-foglaltak alkalmasak a büntető ügyben elkövetett hamis tanúzás bűntett gyanújának megállapítására.

A vonatkozó rendelkezések alapján az ügy kivizsgálását, szükség esetén nyomozás megindítását, az esetleges elkövető felkutatását, illetve a bűncselekmény gyanújának megállapítását kérte Tényi, aki rendszeresen fordul a hatóságokhoz különböző ügyek kapcsán.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.