Árverési rendszer Hunguard-kézben

Egy rejtélyes liciten többször leállt a vagyonkezelő online rendszere, amit a cég auditált.

Katona Mariann
2017. 03. 27. 4:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közműszolgáltatók és a teljes bankszektor mellett még a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) is az átláthatatlan tulajdonosi hátterű, mégis kormánykedvencnek számító Hunguard Zrt.-vel kötött szerződést. A vagyonkezelő is audittal bízta meg a céget, mégpedig elektronikus árverési felületüket vizsgálta – derül ki a Magyar Nemzet által megismert dokumentumokból.

Az MSZP-s Tóth Bertalan közérdekűadat-igénylésére az MNV ugyanis azt a tájékoztatást adta, hogy az e-árverési felület auditálása volt a szerződés tárgya, amit 2015 augusztusában írtak alá. A dokumentum szerint a Hunguardnak azt kellett igazolnia, hogy az elektronikus árverési rendszer megfelel a hatályos jogszabályoknak, és „megbízhatóan, ellenőrizhetően” működik. A biztonságos üzemeltetés ismérve, hogy a rendszer akár egy teljes héten keresztül nem áll le, és jogosulatlanok nem férhetnek hozzá.

Emlékezetes ugyanakkor, hogy idén januárban, amikor az MNV úgy döntött, megválik az igen frekventált helyen, a Four Seasons Gresham luxushotel mögött található, belvárosi Zrínyi utca 3. alatt lévő irodaháztól, az elektronikus árverés közel sem volt zökkenőmentes. (Akkor a 444.hu vette észre a licitet, amelyet lapunk is követett.) Az már eleve kérdéseket vetett fel, hogy a kilencemeletes épületet 2,77 milliárd forintra hirdették meg, miközben becslések szerint ennél jóval többet, hat-, de akár kilencmilliárdot is érhet. Az pedig még rejtélyesebbé tette az ügyet, hogy a licit menet közben többször is leállt. Volt, amikor néhány percre, volt, amikor másfél-két órára. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő honlapján csak a leállás és az újraindulás időpontjai találhatók meg, a hiba magyarázata már nem. Csak annyit írtak oda, hogy „valamilyen üzemzavar”. Az épület végül négymilliárd forintért kelt el, a Válasz.hu pedig nem sokkal később azt írta, hogy az irodaházat eléggé nyomott áron megszerző nő egy cégen keresztül Habony Árpád egyik ismerősével is kapcsolatba hozható.

Egyébként míg a közműszolgáltatók és a pénzügyi szektor szereplői lényegében kénytelenek voltak a Hunguardot megbízni számlázási és informatikai rendszerük tanúsításával, az MNV – mint írták – közvetlen ajánlattételi felhívás kiküldésével zajló beszerzés során ezt a céget választotta mint a legalacsonyabb összegű ajánlatot adót. Az auditálásért és a három évre szóló tanúsítvány kiadásáért majdnem 4,9 millió forintot fizettek.

Érdekes kérdés a Hunguard esetében tulajdonosi háttere is. Korábban ugyanis négy magánszemély birtokolta a céget, vagyis átlátható volt, tavaly azonban máltai és ciprusi vállalkozásokkal bővült ez a kör. Ráadásul a végső tulajdonos a külföldi cégnél a nyilvánosság számára teljesen ismeretlen. Az MNV ugyanakkor – mint azt a szocialista politikus közérdekűadat-igénylésére válaszolták – a szerződéskötés előtti állapotot ismeri, vagyis amikor magyar nevű, magyarországi lakóhelyű személyek voltak a tulajdonosaik. Arra nem válaszoltak, hogy kaptak-e tájékoztatást a Hunguardnál azóta végbement változásokról, de azt megjegyezték, hogy nincs és nem is volt olyan jogszabály, amely szerint a szerződéskötés előtt vagy azután vizsgálniuk kellett volna a cég tulajdonosi hátterét.

Az MNV tájékoztatásából az is kiderült, nem aggódnak amiatt, hogy az átláthatatlan hátterű cég kényes információkhoz fér hozzá. A szerződés ugyanis titoktartást kötött ki, és az egyes munkatársakra lebontott külön nyilatkozatok is előírják ezt.

A Magyar Nemzet már beszámolt róla, hogy a Hunguardot az elmúlt években igencsak helyzetbe hozta a kormány. Csak az állami vagy önkormányzati tulajdonban lévő közműszolgáltatók nagyjából hatszázmillió forint értékben kötöttek vele szerződést, miután kénytelenek voltak ezt a céget megbízni az audittal. Ez viszont nem a teljes összeg, a Főgáz például nem volt hajlandó elárulni a megállapodás összegét. A pénzügyi szektor szereplői is súlyos milliókat fizettek a Hunguardnak, bár a bankok között is volt, amelyik titkolózott, mégpedig a Budapest Bank.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.