A közleményben felidézték, hogy Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője múlt keddi sajtótájékoztatóján azt mondta: a Fidesz ötpárti konzultációt kezdeményez a „külföldről támogatott” szervezeteket érintő törvénytervezetről. A kormány erről nemzeti konzultációt is kezdeményez.
A civilek a közleményben kijelentették: egyes politikusok odáig mentek, hogy némely civil szervezet „eltakarításának” a lehetőségét is felvetették, míg mások idegen ügynököknek nevezték őket.
Az állásfoglalást kezdeményező szervezetek elfogadhatatlannak tartják, hogy az új jogalkotási elképzelésekről és a nemzeti konzultációról csak a sajtóból értesüljenek, illetve hogy egyes politikusok nyilatkozataikban megpróbálják a civileket lejáratni és megosztani. Emellett elvárják a kormánytól, hogy az új törvény végleges formája az érintettek bevonásával, szakmai vita nyomán készüljön el. „Magyarországnak szüksége van a civilekre” – hangsúlyozták a szervezetek.
Azt írták: a közös állásfoglalásban különböző területeken dolgozó civilek elutasítják a „kormány civileket korlátozó és megbélyegző törekvéseit”. A kezdeményezők között van A Város Mindenkié, az Átlátszó, az Eötvös Károly Intézet, a Greenpeace Magyarország Egyesület, a K-Monitor, a Magyar Helsinki Bizottság, az Ökotárs Alapítvány, a Társaság a Szabadságjogokért, a Transparency International és a Védegylet. A kezdeményezéshez kedd estig 157 szervezet csatlakozott.
Hétfőn amerikai és európai jobboldali véleményformálók, kutatók, elemzők, think-tankek vezetői fordultak nyílt levélben az Orbán-kormányhoz, hogy tiltakozzanak a magyar civil szervezetek kormányzati vegzálása ellen.