Súlyos aggodalmait fejezte ki az Európai Bizottság, miután szakértőik megvizsgálták a 17,5 milliárdos uniós forrásból felépített Nemzeti Közszolgálati Egyetem fejlesztési büdzséjét – értesült a 24.hu.
A portál emlékeztet rá, hogy a (Köfop 2.1.1.–Vekop–15-2016-00001 kódszámú) fejlesztési forrásra dedikáltan az NKE nyújthatott be támogatási kérelmet, és meg is kapták a kért uniós keretet. A bajok akkor kezdődtek, amikor az Európai Bizottság szakértői tavaly decemberben Budapestre látogattak, hogy ellenőrizzék a beruházás menetét – az EB ugyanis gyakran menet közben is ellenőrzi a támogatott projekteket. Így derült ki, hogy az NKE költségvetésében komoly aránytalanságok vannak, a bizottság pedig az észlelt problémákra figyelmeztette a Lázár János Miniszterelnökségén belül működő irányító hatóságot is.
Levelük szerint mind az előkészítésre betervezett költségek, mind a projekt megvalósításának személyi költségei erősen túlzónak tűnnek.
A 17,5 milliárd forintból 875 milliót terveztek az előkészületekre fordítani. Az NKE állományának csaknem a fele, úgy 340 ember vett részt rész- vagy teljes munkaidőben a projekt előkészítésében. A bizottsági szakértők azt találták, hogy ha semmi mással nem foglalkoznának, csak ezen projekt előkészítésével, tehát nem is tanítanának és kutatnának, akkor is négy és fél hónapig tartana az előkészület. A szakértők szerint ez az előkészítő munkák akkori állását és a dokumentációt látva egyáltalán nem reális.
A negyedik legnagyobb tételt a projektben bő 3,1 milliárd forinttal a megvalósítással kapcsolatos személyi költségek teszik ki. Ha az összes NKE-s dolgozót – körülbelül 750 embert – és a bérüket vesszük alapul, akkor több mint 10 hónapig semmi mással nem foglalkozna a közszolgálati egyetem állománya, csak ennek a projektnek a kivitelezésével. A bizottsági munkacsoport szerint ez aránytalan.
A képzési költségeknél, az oktatási helyiségek bérlésére szánt összegeknél és a képzéseken részt vevők élelmezésének (catering) költségeinél is kilóg a lóláb.
Valamivel több mint 400 millió forintot terveztek cateringre és reprezentációra. A bizottsági szakemberek jelezték: bár elismerik, hogy sok közszolga vesz részt a képzésben, úgy emlékeznek, hogy a catering nem tartozik bele az NKE magyar költségvetésből finanszírozott képzési programjaiba. Magyarán: nem tűnik indokoltnak uniós pénzből etetni-itatni a képzésen megjelenő közszolgákat, és ha nem tudja alátámasztani ennek indokoltságát a magyar fél, úgy jobb, ha a tételt lehúzza a listáról.
A képzési költségeket 3,7 milliárd forint fölé lőtte be a tervet jóváhagyó irányító hatóság, illetve a Nemzeti Közszolgálati Egyetem. Ennek csaknem a felét tenné ki azon helyiségek, termek, irodák bérlése, amelyekben képzést tartanak majd. A bizottság ezt is túlzónak találta, kivált, hogy a képzések jelentős részét elektronikusan kapják meg a közszolgák, és akár otthon, akár a munkahelyükön elsajátíthatják a tananyagot. Nem beszélve arról, hogy az állami tulajdonban levő helyiségek is tökéletesen alkalmasak képzési helyszínnek – írja a 24.hu. Idekattintva elolvashatja a teljes cikket.