Az előzetes regisztráció alapján várhatóan több százan vesznek részt azon a szerda kora délutáni demonstráción, amelyet a mentők anyagi és erkölcsi megbecsüléséért tartanak az Országos Mentőszolgálat Főigazgatósága előtt. Többek között azért vonulnak utcára az ágazat dolgozói, mert a korábban 2017-re ígért mintegy 60 helyett mindössze 10 százalékos béremelést kapnak jövő januártól, miközben munkaruhahiány és megfélemlítés is uralkodik a területen.
A szervezők – két szakszervezeti tömörülés – a megmozdulást azzal indokolták, hogy a megalázóan alacsony bérek mellett több mellékállást vállalva tudnak csak megélni a mentők. Kusper Zsolt, a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének (MOMSZ) elnöke szerint hiába jelentette be a kormány, hogy 67 százalékos lesz a béremelés összege – igaz, ez 2019-ig összesen –, mindez a nettó fizetéseket nem fogja 67 százalékkal megemelni. A tüntetés Kusper Zsolt szerint politikamentes lesz, célja, hogy a dolgozók hallassák a hangjukat. A Pénzcentrum nemrég arról számolt be, hogy a mentőápolók és a gépkocsivezetők nettó 90–110 ezer forintot keresnek egy hónapban, míg a mentőtisztek nettó 130–150 ezer forint között visznek haza. Aki húsz-harminc éve van a pályán, annak némileg emelkedik a bére, de ő sem keres sokkal többet nettó 130–140 ezer forintnál.
Emellett sok helyen problémát okoz a tárgyi eszközök hiánya vagy rossz állapota is. Többen panaszkodtak arra, hogy elhasználódott ruhájukat maguk javítják, a mentőállomások egy része azonnali felújításra szorul, és a járművek cseréje is indokolatlanul lassú. Mindeközben a területen óriási a fluktuáció, emiatt aránytalanul magas a fiatal szakdolgozók aránya. A beígért béremelés elmaradása pedig csak felgyorsíthatja az elvándorlást, ami az ott maradókra további, már vállalhatatlan terheket ró.
A szerdai demonstráció Facebook-oldalán a szervezők arra hívták fel a figyelmet: a mentők nem szeretnének oda jutni, amikor el kell hagyniuk az országot csak azért, mert az unióban máshol megbecsülnék a munkájukat. A közhangulat a mentőszolgálatnál egyébként távolról sem nevezhető nyugodtnak. A jelenlegi fizetések minimális emelésével a mentődolgozók továbbra is az egészségügy „zsellérének” érezhetik magukat. Az egyre növekvő elégedetlenség tovább zilálja a korábban legendás bajtársias-szolidáris hangulatot is.
Csató Gábor, a mentőszolgálat főigazgatója eközben a kormánypárti Magyar Időknek úgy nyilatkozott: a mentődolgozók többsége ma a nemzetgazdasági átlagon felül keres. Mint mondta, a mentőszolgálatnál dolgozók átlagosan nettó 203 586 forintot vittek haza a múlt hónapban.