Abháziában lehet Kovács Béla

Még nem vette át a július 19-re szóló idézését.

MN
2017. 07. 04. 5:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Abháziában gyógykezelik Kovács Bélát, a Jobbik EP-képviselőjét, így szinte biztos, hogy az ellene költségvetési csalás miatt indult ügyben nem tudják kihallgatni a magyar hatóságok – írja a Magyar Idők.

Simon Richárd, a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) helyettes szóvivője nem kommentálta a lap értesülését, azt azonban elárulta, hogy Kovács Béla még nem vette át az állandó lakcímére küldött, július 19-re szóló idézését, legalábbis a tértivevény hétfőig nem érkezett vissza a főügyészségre.

Abháziát északról Oroszország, nyugatról a Fekete-tenger, keletről, délkeletről Grúzia határolja. Oroszország kivételével csak hasonló státusú, szakadár országok ismerték el hivatalosan. A tartományba hivatalosan csak grúz engedéllyel lehet belépni.

A Magyar Idők hétfőn számolt be arról, hogy július 19-ére ismét gyanúsítottként idézte be a KNYF Kovács Bélát.

Korábban megírtuk, hogy az ügyészek jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás gyanúja miatt már június 23-án ki akarták hallgatni a politikust – akit egyébként kémkedéssel is gyanúsítanak –, ám ekkor nem jelent meg a nyomozó hatóságnál.

Ügyvédje akkor azt mondta, ügyfelét külföldön, kórházban kezelik. A kormánypárti lap szerint, ha Kovács Béla a fent említett időpontban sem jelenik meg és nem mutat hivatalos orvosi igazolást, a KNYF elrendelheti az elővezetését, ha pedig nem találják, kiadhatják ellene a nemzetközi elfogatóparancsot is.

Azonban a lap most azt írja, Abháziából meglehetősen körülményes volna hazahozni, a nemzetközi elfogatóparancsot ugyanis lehetetlen a térségben érvényesíteni.

Lukács László György, a Jobbik országgyűlési képviselője egy korábbi sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva közölte: tudomása szerint az EU csalás elleni hivatalának vizsgálata annyit állapított meg, hogy az EP-képviselő adminisztratív hibát vétett dolgozók helyének bejelentése kapcsán. Ezért őt az EP korábbi elnöke, Martin Schulz írásbeli megrovásban részesítette, és ezzel az az ügy lezárult – mondta, megjegyezve, hogy ezenkívül csak a kormány próbál ügyeket kreálni Kovács Béla körül.

A gyanú szerint 2012–2013-ban Kovács négy magánszeméllyel kötött gyakornoki szerződést, amely alapján Brüsszelben teljesítettek volna gyakorlatot. Valójában azonban ezek a személyek nem jártak Brüsszelben, így nem végeztek semmilyen érdemi munkát. Mindezzel a jobbikos képviselő jogtalan anyagi előnyt biztosított az álgyakornokoknak, megtévesztve az Európai Parlament illetékes szolgálatát, amely teljesítette a kifizetéseket, véli az ügyészség. Kovács Béla mentelmi jogát június elsején függesztette fel az Európai Parlament.

Kovács Béla ellen az Alkotmányvédelmi Hivatal 2014 áprilisában tett feljelentést, miután a polgári elhárítás figyelmét felkeltette, hogy a képviselő rendszeresen találkozik konspiratív módon orosz diplomatákkal, és havonta Moszkvába látogat. A mentelmi jog felfüggesztését követően a Központi Nyomozó Főügyészség gyanúsítottként hallgatta ki Kovács Bélát 2016. december 4-én. A politikus panasszal élt, tagadta a bűncselekmény elkövetését, és érdemi védekezést is előterjesztett. A panaszt a Legfőbb Ügyészség elutasította.

A kémkedés és a költségvetési csalás gyanúja miatt elrendelt nyomozásokat a KNYF nemrég egyesítette, így amennyiben Kovács Bélát mindkét tényállásban elmarasztalják, a bíróság jóval súlyosabb halmazati büntetést szabhat ki vele szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.