Összejött az ötven képviselői aláírás, alkotmánybírósági normakontrollra küldi a Jobbik a civiltörvényt – jelentette be a párt országgyűlési képviselője a Hír TV Reggeli járat című műsorában. Gyöngyösi Márton szerint a folyamat a nyári szabadságolások miatt a szokásosnál lassabban haladt.
„Összegyűlt az a szükséges ötven aláírás a magyar országgyűlési képviselők körében, akiknek a támogatása kell ahhoz, hogy az Alkotmánybírósághoz forduljunk ennek a törvénynek a felülvizsgálatáért, a civiltörvénynek a felülvizsgálatáért. Én úgy tudom, ez összegyűlt, és a mai napon fog képviselőtársam, Staudt Gábor sajtótájékoztatót tartani ennek menetéről, és hogy pontosan hány aláírás gyűlt össze, kik támogatták a Jobbiknak a kezdeményezését” – ismertette Gyöngyösi. Az ellenzéki politikus hozzátette: a plakáttörvény aláírása miatt Áder János ellen kezdeményezett megfosztási eljáráshoz egyelőre gyűjtik az aláírásokat.
Korábban a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló törvény megsemmisítését kérte az Alkotmánybíróságtól az LMP beadványában, amelyet a párt társelnöke nyújtott be a testülethez. Hadházy Ákos a hatvan képviselői aláírással támogatott kérelem beadása előtt azt mondta, a jogszabály nem az átláthatóságot segíti, hanem „narancssárga csillaggal jelöl meg bizonyos szervezeteket”. A politikus szerint a törvény nem teljesíti a jogbiztonság feltételeit, mert nem határozza meg egyértelműen, hogy mit jelent a külföldről érkező támogatás.
Ismeretes, az évente legalább 7,2 millió forintos külföldi támogatással bíró civil szervezeteknek az Országgyűlés kormánypárti többsége írta elő, hogy külön regisztrálniuk kell magukat, azt pedig a kiadványaikon is fel kell tüntetniük, hogy külföldről támogatott szervezetnek minősülnek. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), illetve a Magyar Helsinki Bizottság már jelezte, hogy a polgári engedetlenség eszközéhez nyúl, és nem fogja nyilvántartásba vetetni magát. Az itthon és nemzetközi szinten is vitákat kavaró szabályozást vizsgálja az Európai Bizottság. Azt elemzi, hogy összhangban van-e az unió belső piaci szabályaival és alapjogi chartájával.