Úgy tűnik, bővítené portfólióját az elmúlt évek építőipari közbeszerzésein taroló Duna Aszfalt (DA) Kft. A Mészáros Lőrinc felcsúti polgármesterrel közeli kapcsolatot ápoló Szíjj László cége több új tevékenységet is bejegyeztetett az elmúlt hónapokban, aminek eredményeként augusztus közepétől számos mezőgazdasági feladatot is elláthat a társaság. Így nyújthat például erdészeti, növénytermesztési, állattenyésztési vagy éppen betakarítást követő szolgáltatást, de foglalkozhat fakitermeléssel és agrárgépek bérbeadásával is.
Az agrárszektorba való belépés – bár vélhetően nem példa nélküli – elég éles váltás lenne egy építőipari cégtől, ezért érdeklődtünk is a vállalatnál, hogy pontosan mik a terveik, miért bővítették a tevékenységi kört. Válasz azonban lapzártánkig nem érkezett.
Helyreigazítás
A 2017. augusztus 28. napján „terjeszkedik Mészáros Lőrinc üzlettársa” címmel megjelent cikkünkben valótlanul állítottuk azt, hogy a DUNA ASZFALT Kft. mezőgazdasági tevékenységgel is kíván foglalkozni, illetve mezőgazdasági tevékenységekkel bővítette tevékenységi köreit. Ezzel szemben a valóság az, hogy nem bővítette tevékenységi köreit a mezőgazdasági tárgyú tevékenységi körökkel, hanem törölte azokat.
Az új irány ugyanakkor több okból is meglepő. Egyrészt Szíjj Lászlónak korábban volt – legalábbis nevében – mezőgazdasági cége, az OPM-Agrár Zrt., nem tűnt azonban úgy, hogy érdemben foglalkozni kívánna a vállalkozással. A társaság – amely többször is tulajdonost váltott az évek folyamán – 2013-as alapítása óta összesen 21 ezer forint árbevételt termelt, s pénzügyi soron hozott ugyan néhány milliót, ám így sem tűnt túl aktívnak. Szíjj László idővel ki is szállt belőle.
Nem kizárólag mezőgazdasági tevékenységeket vett fel portfóliójába a DA, a társaság a jövőben elvileg telekommunikációs termék kiskereskedelmével is foglalkozhat. Természetesen érdeklődtünk arról is a cégnél, hogy ezen a területen milyen terveik vannak, de választ erre a kérdésünkre sem kaptunk. (MN)
A másik ok, amelynek fényében talán kissé furcsa a hirtelen portfólióbővítés, hogy a Duna Aszfaltnak hagyományos terepén is elég jól megy mostanában.
Bár tavaly közel 90 milliárddal, 34 milliárd forintra esett vissza a vállalat árbevétele, az idén szinte biztosan sikerül messze túlszárnyalni a 2016-os teljesítményt. A Közbeszerzési Értesítőben év eleje óta ugyanis 11 olyan tender eredménye jelent meg, ahol a győztesek között ott volt Szíjj László cége, s az érintett munkák összértéke meghaladja a 260 milliárd forintot. Sőt, a társaság abba a keretmegállapodásba is bekerült, amit a 2017–2020 közötti hazai és uniós forrásból finanszírozott, helyi és országos közútfejlesztésekre kötött a Magyar Közút Nonprofit Zrt., márpedig ez önmagában egy 271 milliárdos szerződéscsomag volt. Azaz a DA a nem túl távoli jövőben összesen mintegy 530 milliárdnyi állami és uniós megrendelésen dolgozhat, és bár természetesen ezeknek a munkáknak a többségét nem egyedül végzi (sőt, egy részét biztosan nem is ők kapják), a társaság kilátásai azért nem rosszak.
Persze bizonyos szempontból logikus, hogy egy cég akkor fektessen új tevékenységbe, amikor fut a szekér – különösen, hogy a DA-nak a múlt év végén 16,6 milliárd forintnyi pénzeszköze volt –, a képlet azért nem ennyire egyszerű. Vélhetően épp a nagy összegű munkák finanszírozására Szíjj László cégének láthatóan komoly forrásigénye van. A vállalkozó üzlettársa és barátja, Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó MKB épp a közelmúltban nyitott 14 milliárd forintos hitelkeretet az építőipari társaság számára. A fedezet nem meglepő módon egy állami megrendelés volt.
Egyébként nem a DA irányváltása lenne az első lépése Szíjj Lászlónak az agrárium felé. Az üzletember egy másik cégéről, a Szőke Tisza Invest Kft.-ről június végén derült ki, hogy tőkeemeléssel részesedést szerezne az egyik legnagyobb hazai tésztagyártó vállalatban, a Balogh Tészta Zrt.-ben. Az ügyletet azóta már a versenyhivatal is jóváhagyta, igaz, a cégiratokban még nincs nyoma annak, hogy le is zárult volna. Bár önmagában a Balogh Tészta nem a mezőgazdaságban ténykedik, a társaság – amint erről Balogh László, a cég tulajdonosa korábban lapunknak beszámolt – más irányokban is gondolkodik. A vállalkozó ugyan nem árult el részleteket terveiről, ám régebben arról beszélt, hogy idővel ökológiai műveléssel egy kécskei rózsabarackost is telepítenének a gyár mellé, illetve szerepel az elképzelések között egy ökológiai kertészet is.
Mészáros Lőrinc és Szíjj László több cégben is üzlettársak, ezek nagy részében azonban nem közvetlenül, hanem legfontosabb vállalkozásaik, így a Duna Aszfalt és a Mészáros és Mészáros Kft. révén tulajdonosok. Ilyen például a Visonta Projekt Kft., amely 30 milliárd forintos beruházásban építi meg Magyarország egyetlen búzakeményítő-gyárát Heves megyében, de szintén ez a két vállalat birtokolja a Marlera-Istria Kft.-t, a neve alapján horvátországi terveket szövögető, de egyelőre nem túl aktív ingatlanfejlesztő céget is. A közös vállalkozásokon túl a Duna Aszfalt sportbefektetései révén is kötődik a felcsúti polgármesterhez. A társaság fontos támogatója Mészáros Lőrinc eszéki futballcsapatának, a cég logója az együttes szerelésén is szerepel. Emellett a DA vásárolta meg a veszprémi kézilabdacsapatot működtető társaság, a Veszprém Handball Team (VHT) Zrt. többségi részesedését néhány héttel ezelőtt. A tulajdonosváltást követően a céget lefejezték, és az új vezetésben – amint erről lapunk beszámolt – szinte kizárólag Mészáros közeli bizalmasai kaptak helyet. A felügyelőbizottság három tagja például Csík Zoltán, Vörös József, illetve Antal Kadosa Adorján lett, akik közül Csík a felcsúti polgármester számos cégében vezető pozíciót tölt be, Vörös a milliárdos jogi képviselője és közeli barátja, míg Antal Kadosa Adorjánról az Index néhány hete azt írta: többek szerint talán most az ő pályája ível a leggyorsabban felfelé a Mészáros-teamben. (J. Z.)