Még egy évet kapott a CEU a kormánytól

A Ház 118 igen, 31 nem és 1 tartózkodás mellett döntött a határidő meghosszabbításáról.

MN
2017. 10. 17. 10:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Ház 118 igen, 31 nem és 1 tartózkodás mellett döntött kedden a felsőoktatási törvény módosításáról a kormány kezdeményezésére.

A Trócsányi László igazságügyi miniszter által jegyzett indítvány arra hivatkozott, hogy a jogszabály szerinti nemzetközi megállapodást eddig csak a McDaniel College Budapesttel kötötte meg Magyarország, a többi intézmény esetében a tárgyalási szakaszban tart. A kormány – részben a Velencei Bizottság véleményére is utalva – a határidő meghosszabbítását tartotta szükségesnek a jogkövetés megkönnyítéséhez.

Trócsányi László korábban azt nyilatkozta: a kormány kitart azon meggyőződése mellett, hogy a magyar jogszabályok mindenkire kötelezők, még az amerikai Central European Universityre (CEU) is. Emlékeztetett: a Velencei Bizottság világossá tette, hogy a felsőoktatási intézmények szabályozása nemzeti hatáskör – írja az MTI.

Egyébként maga Orbán Viktor miniszterelnök volt az, aki kezdeményezte, hogy a javaslatot kivételes eljárásban kezeljék. Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője az ATV.hu munkatársának a sürgős döntést azzal indokolta, hogy így egyértelmű lesz, több ideje van az egyetemnek arra, hogy teljesítse a törvényi feltételt. „Ha valóban komolyan gondoljuk, hogy saját oktatási tevékenységet hozzon létre az Egyesült Államokban – ami jelenleg nincs neki –, akkor ehhez több időre van szükség” – közölte. 

A parlament április 4-én fogadta el a külföldi felsőoktatási intézmények magyarországi működésére vonatkozó szigorításokat. Eszerint a jövőben akkor adhat oklevelet ilyen intézmény, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik. További feltétel, hogy a külföldi felsőoktatási intézmény a székhely szerinti országban működő, államilag elismert felsőoktatási intézménynek minősüljön.

Velencei Bizottság jelentése szerint ugyan a felsőoktatási törvény alapvetően megfelel a bevett európai gyakorlatnak, több „rendkívül problematikus” követelményt tartalmaz a már Magyarországon működő külföldi egyetemekre vonatkozóan. Az Európai Bizottság áprilisban kötelezettségszegési eljárást indított.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.