Öt százalékra zsugorodik az internet áfája

Három éve még komoly adóterhet rótt volna a kormány a netezésre, 2018-ban viszont minimálisra vágja az áfát.

MN
2017. 12. 27. 6:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Januártól tovább, 18 százalékról 5 százalékra csökken az internetszolgáltatás áfája. A 13 százalékpontos csökkentés a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) korábbi számításai alapján 22 milliárd forintot hagy a lakosságnál és a vállalkozásoknál.

Az internet áfája első lépésben az idén januárban csökkent 27 százalékról 18 százalékra. Deutsch Tamás, a Digitális jólét programért felelős miniszterelnöki biztos egy korábbi konferencián kiemelte: a minden eddiginél kedvezőbb árú szolgáltatás több tízezer, de akár százezer új előfizetőt is hozhat a szolgáltatóknak. Hangsúlyozta:

Magyarországon az áfacsökkentés és az alapcsomag bevezetésének eredményeként jövő januárra 13 hónap alatt 35 százalékkal csökken az internet-előfizetés ára.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH)  már bejelentette, fokozott figyelemmel vizsgálja majd a csökkenő internetáfakulccsal kapcsolatos szabályok betartását is, mint minden, az előfizetők széles körét érintő, átfogó módosítást – írja az MTI.

A net áfájának újabb, januárra tervezett csökkentése illeszkedik a választási időszakban szokásos kedvezmények, jóléti intézkedések sorába – viszont 180 fokos fordulatot jelent a kormány három évvel ezelőtti netadós terveihez képest:

2014. október 21-én éppen Varga Mihály, az NGM tárcavezetője jelentette be, hogy minden megkezdett gigabyte-nyi elektronikus adatforgalom után 150 forintos adót vetne ki a felhasználókra 2015-től.

A bejelentést országos felháborodás fogadta, Gulyás Balázs aktivista, korábbi MSZP-s politikus pedig öt nappal később hatalmas tüntetést szervezett a netadó ellen: becslések szerint százezer, többségében fiatal tüntető demonstrált Budapest utcáin. Mobiljukkal világították be a sötét tereket, így üzentek a szerintük alapjogokat korlátozó kabinetnek – volt, aki úgy érezte, hogy 25 év elfojtott dühét robbantotta ki a netadó terve.

A tüntetők egy része aztán megrohamozta a Fidesz Lendvay utcai székházát is, őket rohamrendőrök szorították ki a pártközpont környékéről.

A kormányra hatott a dühödt és idővel nemzetközivé váló tiltakozás: 2014. október 31-én Orbán Viktor a Kossuth rádióban jelentette be, hogy az internetadó ebben a formában nem fenntartható, 2015-től pedig nemzeti konzultációt hirdettek a témában. 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.