Aradszki Andrást segíti az ellenzéki szavazatok szétaprózódása

Pedig a Pest megye 1-es választókerületében egyértelmű relatív többségben vannak a kormányváltást akarók.

MN
2018. 03. 30. 16:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP–Párbeszéd színeiben induló egykori SZDSZ-es, Csőzik László a legerősebb ellenzéki jelölt Pest megye 1-es választókerületében, ám a Közös Ország Mozgalom felmérése szerint ő is alulmaradna a Fidesz–KDNP-s Aradszki Andrással szemben 55-45 arányban. A jobbikos Vágó Sebestyén és az LMP-s Turcsán Szabolcs jelöltjei viszont ennél is gyengébben szerepelnének – írja a Hír TV.

A kutatók szerint Pest megye 1. számú választókörzetében, ami többek között Érdet, Törökbálintot és Diósdot foglalja magába, a kerület lakói között egyértelmű relatív többségben vannak a kormányváltást akarók az ellenzőkkel szemben, ám az ellenzéki szavazatok szétaprózódása a kormánypártok jelöltjének győzelmét vetítik előre.

Érd és környéke 2014-ben az országos átlaghoz képest inkább balra húzó választási eredményt hozott: a Fidesz listás eredménye másfél százalékponttal, a baloldali összefogásé 4, az LMP-é 1 ponttal haladta meg az országos átlagot, a Jobbik szavazói pedig két százalékkal kevesebben voltak Érden, mint máshol az országban. Egyéniben a fideszes Aradszki András 43 százalékkal nyert, miközben a baloldali összefogás jelöltje 32, a Jobbiké 16, az LMP-é pedig 6 százaléknyi szavazatot szerzett

Megállapították, hogy a Fidesz–KDNP jelentős előnye az utóbbi időszak közvélemény-kutatásaiban részben annak tudható be, hogy a kormánypárt támogatói másoknál nagyobb arányban válaszolnak őszintén a közvélemény-kutatók kérdéseire. „Négy év demográfiai változásai semmiképpen nem vezethettek a választóközönség ilyen átalakulásához, ezért azt feltételezzük, hogy az 1000 ember nyers adatai a jelenlegi szavazási szándékok tekintetében is eltúlozzák a Fidesz–KDNP és alulbecslik az ellenzék támogatottságát” – írja az elemzés.

Relatív többségben, 43 százaléknyian vannak azok, akik kormányváltást szeretnének, azokkal szemben, akik megtartanák az Orbán-kormányt (34 százaléknyian). Sokan, 23 százaléknyian nem akartak vagy tudtak válaszolni a kérdésre.

A kutatók szerint a listás szavazatok várható megoszlása elsősorban azért változott 2014-hez képest, mert idén az MSZP és a Párbeszéd közös, az Együtt és a DK viszont külön listával indul, míg 2014-ben az a négy párt plusz a Magyar Liberális Párt egy ötpárti közös listán indult Összefogás névvel. „2018-ban listáik együttes szavazataránya sem jut a 2014-es közös lista szavazatarányához, az LMP egy százalékpontot csökkent, a Jobbik másfelet, azonban a Fidesz támogatottsága 3 százalékpontos növekedést mutat. A Momentum támogatottsága alig kimutatható, még a Kétfarkú Kutyapárt is előzi őket.”

Az adatfelvétel március 24. és március 27. közt zajlott, 1000 véletlen mintavétellel kiválasztott megkérdezett telefonos megkérdezésével. A terepmunkát a Közös Ország Mozgalom megbízásából a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Kft. végezte. A részletes elemzést itt találja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.