Szepesházi Péter bíró: Érthető, ha a kollégák félnek megszólalni

Nyíltan beszélt a rendszer hibáiról egy aktív bíró: nagyot csökkent a hivataluk iránti közbizalom, a kritikus hangokat pedig elfojtják.

MN
2018. 04. 04. 10:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arccal, névvel vállalt interjút adott a Budapest Beaconnak Szepesházi Péter bíró – a más esetben normálisnak számító megszólalás pont attól volt kockázatos, hogy Szepesházi a bírókat ért felső cenzúráról, az Országos Bírósági Hivatal fegyelmezési módszereiről beszélt, ami sok kollégáját riasztja vissza a megszólalástól.

A Budai Központi Kerületi Bíróságon dolgozó jogász a portálnak nyilatkozva hangsúlyozta, magánvéleményét közli, amit nem tilthatnak meg neki. Ettől függetlenül számos esetről tud, amikor bírók bejelentik, ha interjút adnak és öncenzúraként engedélyt kérnek erre feletteseitől.

Szepesházi szerint a Handó Tünde vezette OBH mára autokratikus, központosított rendszerré vált, ami megtorolja a belső kritikát vagy a különutas bírói megszólalásokat. Ha megneszelik, hogy valaki a sajtóhoz fordul, letilthatják a tervezett interjúkat. Vele is ez történt egy alkalommal, amikor meghívást kapott a RTL Klub Magyarul Balóval című műsorába, a törvényszékre pedig a központból telefonáltak oda az ügy miatt.

A rendszer emellett belső revánsokat is vesz, például korábban a mára alkotmányellenesnek nyilvánított integritási szabályzattal próbálták letörni a bírók ellenállását: egy pályatárs ellen például azt hozták fel érvként, hogy rokona szabálytalanul látogatja, ételt visz neki munkahelyére – mesélte Szepesházi Péter –; a kicsinyes kifogás az után merült fel, hogy az érintett bíró védekezni mert az ellene indított alkalmassági eljárás során.

A nyilatkozó saját esetén keresztül demonstrálta, hogy a helyi vagy központi bírói vezetés hogyan próbálja megtörni az ellenállást: Szepesvári korábban YouTube-videóban beszélt a társadalmi érdekkérvényesítés lehetőségeiről, és korrupciót emlegetett. Tavaly októberben aztán titkos ülést tartottak kollégái, amin az ő állítólagos etikai-fegyelmi vétségeiről tárgyaltak, de az ülésre őt magát nem hívták el, csak informálisan jutott el hozzá az ülésről szóló írásos anyag.

„Az integritás munkacsoport tagjait semmi sem hatalmazta fel a személyes értékelésemre” – jegyezte meg Szepesvári Péter.

A bíró szerint teljesen érthető, ha sok szakmabeli állását, megélhetését félti, és inkább hallgatnak a problémákról. A csend nem arról tanúskodik, hogy a bírósági vezetésben, rendszerben minden rendben van.

Beszédes Szepesvári szerint az is, hogy a bíróságok iránti közbizalom egyes becslések szerint 40 százalékra esett, és a legoptimistább kimutatások is csak 60 százalékon mérik – utóbbi szint a szerinte átkos Lomniczi–Baka-rendszerben, 2011 előtt a minimálértéket jelentették.

„A polgár azt érzékeli, hogy gyors, hatékony és majdnem biztos igazságot nem kap”

– mondta a bíró, aki szerint a mostani struktúra nem segíti a jó bíráskodást, miközben az lenne a feladata, hogy a gyengéből közepest, a közepesből jót, a jóból pedig kiváló bírót faragjon.

Ha folytatódik ez a folyamat, akkor a maradék bizalom is könnyen elillanhat. Ebben az is benne van, hogy akár valótlan vádak is érhetnek bírákat, akik éppen egy jó ítéletet hoznak: nekik sem fognak hinni a polgárok, mert annyi a rossz a tapasztalatuk.

Szepesházi szerint mindemellett a vezetőkkel kapcsolatos botrányok a tárgyalóteremben csapódnak le, tehát nem feltétlenül az adott vezető érzékeli, hanem a „mezei” bíró.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.