– Vasárnap befejeződött a TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért hulladékgyűjtő akció. Hogyan értékeli az egyhetes programot?
Orbán Viktor: Magyarnak lenni jó!
Beszédes bejegyzéssel érkezett a miniszterelnök.
– Vasárnap befejeződött a TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért hulladékgyűjtő akció. Hogyan értékeli az egyhetes programot?
– Már az akció elindítása előtt láttuk, hogy a „legek” hete következhet a programban, mert már előzetesen is rekordszámú önkéntes jelentkezett, annyi helyszínen regisztráltak, mint eddig soha, de rengeteg olyan önkéntes csatlakozott a szemétszedőkhöz, aki előzetesen nem regisztrált. Az önkéntesek pontos létszámáról csak a napokban lesz meg az összesítés, az összeszedett hulladék begyűjtése pedig még jelenleg is zajlik, de nagyon sok helyről kaptunk hírt rekordmennyiségről. Arra törekszünk, hogy legkésőbb a jövő héten mindenhonnan elszállítsák az összegyűjtött hulladékot.
– Sokan sokféleképpen magyarázzák a program jelentőséget. Ön szerint mi a kezdeményezés legfőbb célja?
– Az akció egyik legfontosabb üzenete az önkéntesség, ráadásul az emberek sok esetben nem is a közvetlen, hanem a tágabban vett természeti környezetük megtisztításában vesznek részt. Ebben az motiválhatja őket, hogy ott szoktak kirándulni vagy a családdal kikapcsolódni, de a kampány olyanokat is megszólított, akik még soha nem kapcsolódtak hasonló kezdeményezésekhez vagy idegenkedtek a szemétszedéstől. Abban bízunk, hogy a TeSzedd! akcióval sikerül az emberek szemléletét jó irányba terelni, és egyre többen megértik: a szemetet nem összeszedni, hanem eldobni kínos. Éppen ezért jó lenne, ha az idén megdőlt rekordok után jövőre már kevesebb hulladékot kellene összeszedniük az önkénteseknek.
– Nagyon sokan vélik úgy, hogy az illegális hulladéklerakás visszaszorítása miatt a jogszabályok szigorítására lenne szükség. Egyetért ezzel?
– Akkor járunk el jól, ha megvizsgáljuk, hogy még mit tudunk tenni a helyzet javításáért. A TeSzedd! kampány is akkor lehet sikeres, ha a gazdasági szereplők, a társadalom és a kormányzat együttműködik az ügyben. Az egyik oldalról a gazdasági szereplőknek tudatosabban, kevesebb csomagolóanyagot felhasználva kell előállítaniuk a termékeiket, vagy a gyártástechnológiákat kell úgy fejleszteniük, hogy csökkentsék az ökológiai lábnyomukat. A vásárlóknak is tudatosabban kellene terméket választaniuk, arra is gondolva, hogy azok kicsomagolása után mennyi hulladék keletkezik. Itt kell megjegyezni, hogy az Európai Unió a csomagolóanyagok csökkentését és az azokkal kapcsolatos intézkedések átalakítását várja el a tagállamoktól.
– Mi lehet ebben a folyamatban az állam szerepe?
– Ha a piac nem tudja megoldani a problémákat, akkor az államnak kell megnéznie, hogy miként tud ebben segíteni ösztönző vagy éppen szabályozó eszközeivel, vagy hol kell közvetlenül beavatkoznia. El kell érni, hogy a keletkező hulladék kezelése és elhelyezése ne történhessen szabálytalanul. Ha ez mégis bekövetkezik, akkor ismertek legyenek ezeknek a szigorú következményei. Meggyőződésem, ha nagy a visszatartó erő, kevesebben rakják le illegálisan a hulladékukat. A jogszabályi környezet alakításával is gondoskodni kell arról, hogy az üzenet eljusson az emberekhez. Azon dolgozunk, hogy a szemetelés környezetveszélyeztetésnek minősüljön, és büntetőjogi következményeket vonjon maga után. Ehhez a nemzeti parkokat és a polgárőrséget is bevonva tetten kell érni az elkövetőket, és úgy meg kell büntetni őket, hogy annak elrettentő hatása legyen.
– A közelmúltban zárult le az önkormányzatoknak az illegális hulladéklerakók felszámolására kiírt pályázat, amelyet óriási érdeklődés kísért. Van arra lehetőség, hogy többletforrást vonjanak be a programba?
– Nagyon beszédes, hogy a január 28-án megnyitott pályázatot február 8-án le kellett zárnunk, mert kimerült a forrás. A beérkezett támogatási igény 45 millió forinttal meghaladja a meghirdetett 240 millió forint forráskeretet. A lezárást követően még számos önkormányzat küldte meg támogatási kérelmét. Ebből is látszik, hogy igaz lehet a becslés, amely szerint akár 10-12 ezer illegális lerakópont is lehet hazánkban. S az önkormányzatok igénye még növekedhet, mert a TeSzedd! akcióban újabb felszámolásra váró helyszíneket azonosíthattak az önkéntesek. Azon dolgozunk, hogy lehetőség szerint további forrásokat vonjunk be a programba.
– A lakosság egy része nemcsak a felszámolhatatlannak látszó illegális hulladéklerakás miatt aggódik, hanem amiatt is, hogy a szelektíven gyűjtött papír, fém, műanyag nem megfelelően hasznosul. Jogos a félelmük?
– A szelektíven összegyűjtött hulladék utókövetése, válogatása és az előállt anyagok hasznosítása ellenőrzött folyamat, ebben nem látok kockázatot. Ahol a lakosok gondosan, szelektíven gyűjtik a hulladékot, azt úgy is viszik el. Nekünk most abban van a feladatunk, hogy az elmúlt évtizedek tapasztalatait leszűrve – részben éppen a tévhitek eloszlatása érdekében – megpróbáljunk egy legalább középtávú stratégiát megfogalmazni arról, hogy miként gyűjtsük a szemetet a lakosoktól. Felül kell vizsgálni a meglevő gyűjtési rendszereket, és egy nemzeti szintű tartalmat kell összeállítanunk, hogy a gyakorlat átlátható és érthető legyen.
– Hogyan értékeli a hulladékgazdálkodási rendszer átalakítását?
– A kérdés azért nem olyan egyszerű, mert a rendszer folyamatosan alakult az elmúlt évtizedben. A rezsicsökkentés eredményeit mindenképpen meg kívánjuk őrizni, ugyanakkor érdemes lenne a hulladékgazdálkodási rendszerben egységesebb feltételeket teremteni. Bár a szolgáltatás elindult az integráció útján, és több százezres területeken sikeresen működik, de még így is szétaprózottnak tekinthető. Nem biztos, hogy a kisebb ellátási területeken megéri üzemeltetni a szolgáltatást. Emiatt érdemes újra felülvizsgálni a rendszert, már csak azért is, hogy jobban megfeleljünk azoknak az elvárásoknak, amelyeket az Európai Unió támaszt velünk szemben. A felülvizsgálat után pedig egy olyan, akár 2035-ig szóló hulladékgazdálkodási metodikát kell kidolgozni, amely hosszú távon is működőképes lesz.
Beszédes bejegyzéssel érkezett a miniszterelnök.
Saját embere, Radnai Márk mondja el a kendőzetlen véleményét a Tisza Párt-vezér nőkkel való viszonyáról.
Vajon beismeri a gyermekbántalmazást?
A politikus a magyar kultúra napja alkalmával szólalt meg.
Molotov-koktélt dobtak határvadászokra az illegális migránsok Ásotthalomnál
Ambrózy Áron: Eljött az idő, amikor már igazunk van
Mindenki Gáspár Virág pocakjáról beszél - mutatjuk a csodás fotót
„Ki vagytok rúgva!” – kíméletlenül számolja fel Trump a washingtoni mélyállamot
Ez a PIN-kódod? Azonnal változtasd meg, ha jót akarsz magadnak!
Hivatalos: aláírták az adásvételi szerződést, nem Mini-Dubaj épül, hanem Grand Budapest
Az ultranacionalista jelölt az újabb romániai választás esélyese
Orbán Viktor köszöntötte egykori mesterét
Egymást tapossák a nézők a mozikban, forradalmi időket él a magyar film
Történelmi vereség néz ki a franciáktól: Chema eltaktikázta, de a játékosok is hozzáteszik a magukét
Molotov koktélt dobtak a határvadászokra a szerb-magyar határon
A világbajnoki meccs, amit jobb lenne feledni
Beszédes bejegyzéssel érkezett a miniszterelnök.
Saját embere, Radnai Márk mondja el a kendőzetlen véleményét a Tisza Párt-vezér nőkkel való viszonyáról.
Vajon beismeri a gyermekbántalmazást?
A politikus a magyar kultúra napja alkalmával szólalt meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.