– Vasárnap befejeződött a TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért hulladékgyűjtő akció. Hogyan értékeli az egyhetes programot?
– Már az akció elindítása előtt láttuk, hogy a „legek” hete következhet a programban, mert már előzetesen is rekordszámú önkéntes jelentkezett, annyi helyszínen regisztráltak, mint eddig soha, de rengeteg olyan önkéntes csatlakozott a szemétszedőkhöz, aki előzetesen nem regisztrált. Az önkéntesek pontos létszámáról csak a napokban lesz meg az összesítés, az összeszedett hulladék begyűjtése pedig még jelenleg is zajlik, de nagyon sok helyről kaptunk hírt rekordmennyiségről. Arra törekszünk, hogy legkésőbb a jövő héten mindenhonnan elszállítsák az összegyűjtött hulladékot.
– Sokan sokféleképpen magyarázzák a program jelentőséget. Ön szerint mi a kezdeményezés legfőbb célja?
– Az akció egyik legfontosabb üzenete az önkéntesség, ráadásul az emberek sok esetben nem is a közvetlen, hanem a tágabban vett természeti környezetük megtisztításában vesznek részt. Ebben az motiválhatja őket, hogy ott szoktak kirándulni vagy a családdal kikapcsolódni, de a kampány olyanokat is megszólított, akik még soha nem kapcsolódtak hasonló kezdeményezésekhez vagy idegenkedtek a szemétszedéstől. Abban bízunk, hogy a TeSzedd! akcióval sikerül az emberek szemléletét jó irányba terelni, és egyre többen megértik: a szemetet nem összeszedni, hanem eldobni kínos. Éppen ezért jó lenne, ha az idén megdőlt rekordok után jövőre már kevesebb hulladékot kellene összeszedniük az önkénteseknek.
– Nagyon sokan vélik úgy, hogy az illegális hulladéklerakás visszaszorítása miatt a jogszabályok szigorítására lenne szükség. Egyetért ezzel?
– Akkor járunk el jól, ha megvizsgáljuk, hogy még mit tudunk tenni a helyzet javításáért. A TeSzedd! kampány is akkor lehet sikeres, ha a gazdasági szereplők, a társadalom és a kormányzat együttműködik az ügyben. Az egyik oldalról a gazdasági szereplőknek tudatosabban, kevesebb csomagolóanyagot felhasználva kell előállítaniuk a termékeiket, vagy a gyártástechnológiákat kell úgy fejleszteniük, hogy csökkentsék az ökológiai lábnyomukat. A vásárlóknak is tudatosabban kellene terméket választaniuk, arra is gondolva, hogy azok kicsomagolása után mennyi hulladék keletkezik. Itt kell megjegyezni, hogy az Európai Unió a csomagolóanyagok csökkentését és az azokkal kapcsolatos intézkedések átalakítását várja el a tagállamoktól.