Jobb élet reményében
Nádasi Tamás, a Kereskedelmi és Iparkamara magyar–kínai tagozatának elnöke eddig huszonnyolcszor járt a távol-keleti országban, de már készül a huszonkilencedik látogatásra. Jóval mobilisabb, mint a hazánkban élő kínaiak, akik között olyan is akad, aki még egyszer sem látogatta meg az őshazát.
– Húsz-huszonötezerre becsülöm a Magyarországon élő kínaiak számát, voltak már többen is, hiszen 1988 és 1991 között kölcsönös vízummentesség volt érvényben a két ország között, és manapság is egyszerű egy kínainak megszerezni a beutazási engedélyt, de a letelepedésit sokkal nehezebb – magyarázza Nádasi. – A nálunk élő kínaiak kilencven százaléka a két, egymással határos délkeleti tartományból, Fucsienből és Csöcsiangból érkezett.
Kína rákfenéje a számunkra elképzelhetetlen légszennyezettség. Azt persze nem állítjuk, hogy a rossz levegő miatt jönnek hazánkba a kínaiak, de tény, hogy az amúgy szintén nem éppen kristálytiszta budapesti levegőn úgy érzik magukat, mint egy alpesi szanatóriumban. Nádasi Tamás mutat egy alkalmazást a mobiltelefonján, amely a kínai városok légszennyezettségi adatait ábrázolja, felfoghatatlan értékeket látunk. Az északi iparváros, Harbin levegője a legszennyezettebb, ott előfordult, hogy ki sem lehetett menni az utcára, és a hadsereg szállította ki az élelmiszert és az ivóvizet a lakosoknak. Ez számunkra olyan, mint ha egy óra leforgása alatt elszívnánk több doboz cigarettát! Halálos adag…
– Sokan azt mondják, hiába az évi tíz százalék feletti gazdasági fejlődés, Kína belefullad a környezetszennyezésbe. Remélem, nem fullad bele, mert már óriási összegeket áldoznak a környezetvédelemre, az elektromos autók elterjesztésébe, bezárnak széntüzelésű erőműveket, hasznosítják a megújuló energiákat. Pontosan emiatt esett vissza hét százalékra a gazdasági növekedés, mert a környezetvédelem rövid távon csak visz, nem pedig hoz. Hosszú távon viszont az élet garanciája.
Nádasi visszakanyarodik a kínai migráció ismertetéséhez: – Az első bevándorlási hullám a nyolcvanas években érkezett hazánkba, akkoriban a szocialista országokba vízummentesen utazhattak a kínaiak, és ez megkönnyítette a migrációt. A mozgatórugó a szegénység volt, a kínaiak a jobb élet reményében vágtak neki a nagyvilágnak – napjainkban mintegy ötvenmillió kínai él világszerte, Szingapúrtól az Egyesült Államokig, a legtöbben Tajvanon és Thaiföldön vannak. És bár a nyolcvanas években, amikor még hazánk és Kína is szocialista ország volt, munkásnak küldte ide az állam a kínaiakat, a kilencvenes évek eleje óta abszolút spontán a migráció. Vállalkozók jönnek Magyarországra, üzletelnek, éttermeket, büféket nyitnak, piacoznak – szó sincs szervezett betelepítésről. Ahogy, tudtommal, a világ egyetlen pontján sem.