Kövér László: Személyes döntéseink alakítják a haza és a nemzet sorsát

Kálóczy Lajos példája jól mutatja, hogy személyes döntéseink alakítják a haza és a nemzet sorsát – jelentette ki az Országgyűlés elnöke a reformkori politikus tiszteletére rendezett emlékünnepségen pénteken Pér-Mindszentpusztán.

Forrás: MTI2019. 06. 21. 18:08
Fotó: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kövér László azt mondta: mindannak, amit családunkért és otthonunkért, a körülöttünk élőkért és a településünkért teszünk, országos jelentőségük van, hiszen a haza és a nemzet ezekből a közösségekből áll össze.

Napjainkban azért kell küzdenünk, hogy megőrizzük Európában a jogállamiságot, az európai nemzetek szuverenitását, hogy megőrizhessük gyökereinket és közösségeinket, hitünket és életmódunkat – hangsúlyozta a házelnök.

Hozzátette:

csak így őrizhetjük meg Európát, és így őrizhetjük meg önmagunkat.

Kövér László kiemelte: Kálóczy Lajos olyan nemzeti szabadelvűséget képviselt, amely a népakaratot tisztelőket nem populistáknak, hanem demokratáknak tartotta, amely a jogokhoz mindig kötelezettségeket is társított, és a szabadság jelszavát a zászlóra tűzve nem elfojtani, hanem érvényesíteni kívánta a népakaratot. Kálóczy Lajos a helyi közéletben akarta megvalósítani a szabadságot, hiszen a rend és az építés embere volt – tette hozzá.

Az Országgyűlés elnöke szerint a szabadsággal ma is felelősség jár: a mi nemzedékünknek is megvannak a magunk feladatai, amelyeket meg kell oldanunk, a magunk harcai, amelyeket sikerre kell vinnünk. Úgy fogalmazott: az a „rögeszmés balítélet” – Kálóczy Lajos szavaival „boszorkánynyomás” – amely egykor „a bécsi birodalom lelkén ült”, most a szabad európai nemzetek szövetségéből akar egy európai birodalmat létrehozni.

Rámutatott: a szabadság csak folyamatos ellenállás révén tartható fenn minden olyan központosított birodalommal szemben, amely mindenkire a saját nyelvét és kultúráját, a maga értékeit, vagy éppen értéktelenségét akarja rákényszeríteni, amely betelepítésekkel akarja megváltoztatni az egyes nemzetek életét.

A kétszáz éve született jogi végzettségű Kálóczy Lajos az 1848-as forradalom és szabadságharc idején volt országgyűlési képviselő, majd rövid időre emigrációba kényszerült. Londonból 1952-ben tért haza, és régiségek, érmék, műkincsek gyűjtésével foglalkozott.

Később Győr megye alispánja és ismét országgyűlési képviselője lett, Győr polgári fejlődésének motorja volt. A Kálóczy Lajos emlékét ápoló emlékbizottságot Kara Ákos, a térség fideszes országgyűlési képviselőjnek fővédnökségével hozta létre idén márciusban a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat, a Magyar Műhely Közhasznú Alapítvány, Pér-Mindszentpuszta önkormányzata, a Mindszentpusztai Vezseny Egylet és a Kálóczy Baráti Társaság.

Azóta a Németh Zoltán, a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat elnöke vezette emlékbizottság egy a Kálóczy család és Kálóczy Lajos élettörténetét bemutató konferenciát rendezett már Mezőörsön, pénteken pedig emlékünnepséget tartottak,a melyen Kálóczy Lajos pér-mindszentpusztai sírját is megkoszorúzták.

A későbbiekben Kálóczy-mellszobor felállítását is tervezik.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.