– Mi motiválta önöket, hogy egy ilyen, a legtöbb orvos által vélhetően eleve lehetetlen vállalkozásnak ítélt esetet elvállaltak, mint amilyen a fejüknél összenőtt bangladesi ikrek szétválasztása?
Pataki Gergely: – Bangladesi orvos kollégáink kerestek meg bennünket ezzel a különleges esettel, miután 2010. óta több mint ötszáz ingyenes plasztikai és helyreállító sebészeti műtétet végeztünk az országban a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány keretein belül, hogy segítsünk a fejlődési rendellenességgel élőkön és az égési sérülést szenvedetteken. Rögtön nyilvánvaló volt, hogy Rabeya és Rukaya szétválasztása nem csupán plasztikai és helyreállító sebészeti feladat, hanem komoly idegsebészeti kihívás is. A segíteni vágyáson kívül az motivált és motivál bennünket most is, hogy a műtétsorozat minden egyes szakaszánál egy kicsit ki kell tolnunk a tudomány határait, és a legjobb megoldásokat megtalálni. Magyar kreativitással.
– Például azzal, hogy rendhagyó módon, a vénák felőli agyi megközelítést alkalmazva választották szét az ikrek közös agyi fő vénáját?
Pataki Gergely: – Csókay András idegsebész barátom, akivel együtt hoztuk létre az alapítványt még 2002-ben, jelen volt azon az misszión, ahol az ikrek esetét bemutatták, és úgy döntött, hogy ezzel az innovatív módszerrel minden eddiginél nagyobb eséllyel lehet megoldani a közös agyi szállítóér-hálózat szétválasztását.
– A szétválasztás végül is egy többlépcsős műtétsorozat lett, aminek az első lépcsőjén, az agyi szállítóér- hálózat szétválasztásán 2018 februárjában, illetve augusztusában jutottak túl.
Csókay András: – Tervünk szerint a kockázatokat jelentősen le lehetett csökkenteni, ha az egész folyamatot külön szakaszokra bontjuk. A műtétsorozatot „Operation Freedomnak” (Szabadság hadművelet) neveztük el Gergely ötlete alapján, utalva a magyar és a bangladesi történelemben fontos szabadságharcra és arra az életminőségre, melyet a gyermekeknek adhatunk vele. Első fázisát az agyi szállítóér-hálózat szétválasztása jelentette. Hudák doktor a combvénán keresztül, az erek belsejében katéterrel haladva, a szívet érintve közelítette meg az ikrek agyának közös szállítóér-szakaszát, hogy egy speciális anyaggal elzárja azt, és a vér ezáltal új, immáron mindkét kislánynál külön utat találjon magának. Ez is imádság közben jutott az eszembe, ahogy több más kulcsfontosságú innováció is az idegsebészetben. De az ötlet kevés lett volna, ha nincs ez a fantasztikus képességű kollégám a Honvédkórházban: Hudák István.