A konferencián megemlítették, hogy az 1956-os megtorlás után most az 1945 és 1956 között koncepciós perekben kivégzettek sorsának feltárására és a végrehajtók bemutatására irányul a közös kutatás. A többéves munka ellenére ugyanakkor még mindig rengeteg az elvégzendő feladat, erre emlékeztetett a 2019. szeptember 17-én megtartott konferencia köszöntőjében Darák Péter is. Az eseményen felszólalók több, a kommunista hatalomra jellemző megdöbbentő és teljesen értelmetlen, ártatlan emberek életét kioltó, kettétörő esetet is felelevenítettek, amelyekkel találkoztak a kutatásaik során.
Gyermekbénulás elleni oltásért büntettek a kommunisták
Polt Péter kiemelte, hogy a rendszerváltás óta eltelt harminc év ellenére is komoly adósságaink vannak a jogi és erkölcsi rehabilitáció területén, miközben a kutatást sok esetben irathiány is nehezíti.
A legfőbb ügyész több példát is említett a kommunista időszak teljesen abszurd, a jog alapvető elveit figyelmen kívül hagyó ítélkezési gyakorlatára. Egyik esetben úgy ítéltek el többeket gyilkosságért, hogy az ítéletben egy szó sem olvasható arról, hogy mikor és kit „öltek meg”, máskor minden bizonyíték nélkül bélyegeztek embereket „horthystának”, „fasisztának” vagy „züllött”-nek.
Külön kiemelte egy orvos ügyét, aki 1956-ban bevetette a forradalmi követelések közé, hogy minden gyerek kapja meg a gyermekbénulás elleni oltást. Emiatt elítélték, szabadulása után pedig családjától távolt kaphatott csak munkát Köjál-alkalmazottként, és munkáltatója is hiába kérte, hogy mentesítsék a büntetett előítélethez fűződő joghátrányok alól, soha többé nem gyakorolhatta hivatását.
Egy másik perben filmgyári dolgozókat ítélték el csak azért, mert felvételeket készítettek a forradalmi eseményekről.
Szándékosan mosták össze a politikai és a köztörvényes ügyeket
Ami a már elért eredményeket illeti, azokat Földváryné Kiss Réka ismertette, aki a perek56.hu címen elérhető adatbázis tapasztalatairól számolt be. A honlapon jelenleg az 1956-os forradalmat követő megtorlás 126 végrehajtott halálos ítélettel zárult perének 231 kivégzett áldozatáról, a velük azonos perekben elítélt további több mint 600 vádlottról, valamint az ügyeikben eljáró 750 nyomozóról, 166 ügyészről, 60 tanácsvezető bíróról és 207 ülnökről/népbíróról találhatóak adatok. Az adatbázis összeállításán dolgozó 40 kutató mintegy 110 ezer oldalnyi anyagot vizsgált át (a periratok mellett például, leltárkönyveket, fogolykartonokat) összesen 12 levéltárban, illetve iratőrző helyen.