Felavatták Horváth Zsuzsa cigányprímás és Ökrös Oszkár cimbalomművész domborművét

Horváth Zsuzsa cigányprímást és Ökrös Oszkár Kossuth-díjas cimbalomművészt ábrázoló két új domborművet adtak át Budapesten, a Muzsikus Cigányok Emlékhelyen pénteken.

Forrás: MTI2019. 10. 11. 13:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes az avató ünnepségen felidézte: 2013-ban a fővárosi önkormányzat és a józsefvárosi önkormányzat közösen döntött arról, hogy a cigány származású muzsikusok emlékének megőrzéséért közterületet nevez el és emlékhelyet állít, amellyel az értékmentés és az értékközvetítés volt a céljuk.

A cigány zene és a magyar nóta édestestvérek, egy tőről fakadnak, a kiegyezés korában mindkettőnek nemzetmegtartó ereje volt – mondta, hozzátéve, hogy a cigánymuzsika hamar beépült a nemzettudatba, beilleszkedett a magyarságról alkotott képbe. A verbunkos zenét játszó cigányzenekarok nagy hatást gyakoroltak Haydnra, Mozartra, később Beethovenre, Schubertre és Berliozra is.

A cigány kultúra a magyar kultúra szerves részévé vált – mondta Szalay-Bobrovniczky Alexandra, aki Józsefvárost a zene Mekkájának nevezte. Mint kiemelte, rengeteg világhírű tehetség, Kossuth-díjas zenész, népdalénekes született és bontogatta szárnyait a kerületben.

Mint mondta, a józsefvárosi Muzsikus cigányok parkjában az elmúlt években 14 emlékművet avathattak fel a hazai cigányzene meghatározó alakjainak. Az Illyés Antal szobrászművész által készített két új alkotással pedig teljessé válik az emlékhely. „Összesen 16 emlékmű dicséri azt a páratlan zenei és kulturális örökséget, amelyet a cigány muzsika jelent, és képviselőit, akiket ezáltal igyekeztünk évről évre megbecsülni” – mondta.

Kiemelte: a szoborpark létrehozása mellett immár hat éve támogatják a Kárpát-medencei cigányprímások és zenekarok fesztiválját, amelynek célja a cigányzene és a magyar nóta társadalmi presztízsének visszaállítása.

A főpolgármester-helyettes Sára Botond józsefvárosi polgármesterrel együtt leplezte le a két új domborművet, majd a résztvevők elhelyezték az emlékezés virágait.

Horváth Zsuzsa (1943-2015) prímás, a 100 Tagú Cigányzenekar tagja, a Rajkó Zenekar egyik alapítója 55 évet töltött színpadon, Helsinkiben és Varsóban VIT-díjat kapott, meghívásra eljutott a Buckingham-palotába és a svéd királyi családnak is hegedült. Játszott Jakartában és Szingapúrban is. Utolsó éveiben a 100 Tagú Cigányzenekarban hegedült, ahol fiát, Tolnai András nótaénekest is kísérte. Tanítványa volt mások mellett Mága Zoltán hegedűművész és Roby Lakatos.

Ökrös Oszkár (1957-2018) Kossuth-díjas cimbalomművész, a 100 Tagú Cigányzenekar szólamvezető szólistája volt több mint 30 éven át. A zenekarral fellépett többek közt a lisszaboni világkiállításon, a párizsi Palais de Congressben és Hollywoodban is. 2015-ben Kossuth-díjat kapott a klasszikus és cigányzenei hagyományok ápolását és népszerűsítését szolgáló, világszerte népszerű előadóművészi pályája elismeréseként.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.