Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség: Újabb szomorú nap virradt Európára

Hatályba lépett Európa legextrémebb abortusztörvénye Észak-Írországban. Egy olyan törvény, amely alapján mostantól bemondásra végezhetnek abortuszt a 28. hétig, a várandósság 7. hónapjáig.

Forrás: MTI, MTI – OS2019. 10. 22. 15:24
Évről évre kevesebb beavatkozást végeznek el Fotó: MTI/Bruzák Noémi
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Újabb életellenes döntés következtében újabb szomorú nap virradt Európára. Ma éjfélkor hatályba lépett Európa legextrémebb abortusztörvénye Észak-Írországban. Egy olyan törvény, amely alapján mostantól bemondásra végezhetnek abortuszt a 28. hétig, a várandósság 7. hónapjáig. Mi, fiatal kereszténydemokraták úgy gondoljuk, hogy az életet védeni kell, büszkék vagyunk arra, hogy Magyarország Alaptörvénye szerint a magzati életet a fogantatástól kezdve védelem illeti meg.

A rendkívül szomorú eset beleillik abba a sorba, ahol a család fogalmának relativizálása, a gender őrültség és a keresztény hagyományok és jelképek üldözése a cél, a józan ésszel teljesen ellentétesen.

Mi azok nevében is fel kívánunk szólalni, akiket senki nem hall, akik nem tudnak beszélni, nem tudják megvédeni saját magukat” – írta közleményében az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség.

Radikálisan változott az abortusz szabályozása Észak-Írországban

Nem számít bűncselekménynek keddtől az abortusz Észak-Írországban, és a jövő év elejétől az azonos neműek házassága elől is elhárulnak a jogi akadályok.

E radikális változások jogi alapját a londoni parlament teremtette meg még júliusban. A brit törvényhozás akkori határozata hétfő éjfélig adott határidőt a csaknem három éve nem működő észak-írországi parlamentnek arra, hogy ismét összeüljön és döntsön saját hatáskörében e két jogi kérdésben.

A felekezeti hatalommegosztáson alapuló észak-írországi önkormányzatiság 2017 januárjában omlott össze, miután az addig koalícióban kormányzó két legnagyobb katolikus és protestáns erő, a Sinn Féin és a Demokratikus Unionista Párt (DUP) között több politikai és jogi kérdésben áthidalhatatlannak bizonyult ellentétek merültek fel.

Ezek miatt nem sikerült hétfő éjfélig sem újraindítani a belfasti parlament munkáját, így keddtől érvénybe lépett a brit parlament által hozott törvényi szabályozás.

A brit kormány a tervek szerint jövő márciusig dolgozza ki az új észak-írországi abortusztörvény végrehajtási és gyakorlati részleteit, és addig az észak-írországi nők továbbra is Angliában tudják elvégeztetni a terhességmegszakítást, de keddtől már nem fenyegeti őket ezért jogi eljárás hazatérésük után sem.

Észak-Írországban – amely nem része Nagy-Britanniának, de vele együtt alkotja az Egyesült Királyságot a brit korona fennhatósága alatt – a most hatályon kívül helyezett helyi törvények még nemi erőszak vagy vérfertőző kapcsolat következményeként létrejött terhesség esetén sem engedték az abortuszt, és akkor sem, ha a magzatról a szűrővizsgálatokon kiderül, hogy olyan súlyos fejlődési rendellenességekkel jön a világra, amelyek reménytelenné teszik életben maradását.

Az illegális abortuszért életfogytig tartó szabadságvesztés is kiszabható volt Észak-Írországban.

Becslések szerint évente átlagosan ezer nő utazik Észak-Írországból Nagy-Britanniába terhességmegszakítás végett. Az 1967-ben kelt nagy-britanniai abortusztörvény a terhesség 24. hetéig engedélyezi az abortuszt, de e jogszabály hatálya eddig nem terjedt ki Észak-Írországra.

A drákói észak-írországi abortusztörvény megváltoztatását célzó helyi mozgalom újult lendületet kapott, amikor az Ír Köztársaságban tavaly májusban tartott népszavazáson az ír választók kétharmada a terhességmegszakítást szinte minden esetben tiltó, 35 évvel korábbi alkotmánymódosítás visszavonására voksolt.

Azóta számos felhívás hangzott el brit politikusok és jogvédő szervezetek részéről arra, hogy Észak-Írországban is töröljék el az abortusz gyakorlatilag teljes tilalmát, a Demokratikus Unionista Párt azonban mindig is mereven elvetette az észak-írországi abortusztörvény enyhítését.

A DUP-nak mindazonáltal immár nincs módja a londoni parlament által hozott, kedden életbe lépett törvénymódosítás megvétózására.

Ugyanez a módosítás intézkedik arról, hogy jövő februártól az azonos nemű párok Észak-Írországban is törvényesen házasságot köthetnek, hasonlóan a Nagy-Britanniában évek óta hatályos jogi szabályozáshoz.

A brit legfelsőbb bíróság már tavaly nyáron kimondta, hogy összeegyeztethetetlen az emberi jogokkal a drákói szigorúságú észak-írországi abortusztörvény.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.