Ferencz Orsolya: Óriási dicsőség az űrállomáson dolgozók klubjába tartozni

Egyáltalán nem számít drágának 10 milliárd forintot költeni a következő években arra, hogy 2024-25-ben magyar űrhajós mehessen a világűrbe. Erről Ferencz Orsolya űrkutató beszélt a Hír TV Magyarország élőben című műsorának keddi adásában. A miniszteri biztos kiemelte, az egész magyar tudományos élet jelentősen profitálhat az Oroszországgal közösen indított űrkutatási programból, amelyre Magyarország az űrtechnológia terén elért kiemelkedő eredményei alapján kapott lehetőséget. A Nemzetközi Űrállomás élettartama alatt csak néhány száz űrhajósnak adatik meg az, hogy ott dolgozhasson, így óriási dolog, ha valaki bekerül ebbe a klubba – fogalmazott Ferencz Orsolya.

Forrás: Hír TV2019. 12. 18. 14:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a múlt héten jelentette be, hogy moszkvai látogatásán a Nemzetközi Űrállomásra 2024-2025-ben felküldendő magyar űrhajós kiválasztásának megkezdéséről állapodott meg a Roszkoszmosz orosz állami űrkutatási vállalat igazgatójával. Velkovics Vilmos műsorvezető felvetésére, hogy rendkívül drága jegyről van szó, Ferencz Orsolya elmondta, a 10 milliárd forint valójában olcsónak számít. Példaként hozta fel, hogy a NASA-nál 75-80-85 millió dollárokba kerül egy hasonló projekt.

- Ennek ez a 10 milliárd forint a töredéke, ez azért lehetséges, mert a magyar űrkutatás eredményei erre jogosítják a magyar űrkutató társadalom olyan hozzáadott értéket tud kínálni, ami az oroszoknak fontos – mutatott rá a miniszteri biztos.

Ferencz Orsolya kiemelte, az űrkutatás egyik pillére az emberes űrrepülés és az űrállomás nem egy luxus játszótér és egy hullámvasút keveréke, hanem egy olyan kutatólaboratóriumról van szó, amiből az egész emberiségnek ez az egy darab van, ahol olyan körülmények uralkodnak, ami a Földön elvileg nincs, tehát olyan kísérleteket és folyamatokat lehet ott vizsgálni, amiket a földfelszínen elvileg sem.

Ebbe a laboratóriumba összesen néhány száz tudós tud bejutni, évente 9-10, maximum 15, vagyis – mint Ferencz Orsolya fogalmazott – ebbe a klubba tartozni óriási dolog.

Az űrkutatásért felelős miniszteri biztos elmondta: a 2024–2025-ben a Nemzetközi Űrállomásra felküldendő magyar űrhajóst egy nyílt pályázat keretében választják ki, és várhatóan 3-6 hónap közötti időt tölthet el az űrben.

Velkovics Vilmos megjegyezte, hogy sokan ellenzik az űrkutatást, sőt nem egy tiltakozó összeköti a klímaváltozással is. A felvetésre reagálva a miniszteri biztos elmondta, nemcsak az űrutazáson, hanem az egész űrkutatáson is nevetnek és bizonyos politikai körökből az egész általa felügyelt munkaterület csak gúnyolódást kap. Ferencz Orsolya szégyennek és szomorú műveletlenségnek nevezte azt, ahogy Jakab Péter (Jobbik), vagy Vadai Ágnes viszonyult a magyar űrkutatáshoz.

A teljes beszélgetést IDE KATTINTVA tekinthetik meg.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.