Január 17–18-án szervezi meg az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi)szociális ügyekért felelős államtitkársága az ÉrtékPlacc konferenciát, amelyen magyar és nemzetközi cégek példáin keresztül mutatják be a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásában már bevált gyakorlatokat. Fülöp Attila államtitkár ezzel összefüggésben azt nyilatkozta korábban lapunknak, hogy mintegy 150 ezer olyan megváltozott munkaképességű ember él hazánkban, akik tudnának és akarnak is dolgozni. Emiatt az elmúlt években számos jogszabály-változtatás történt, s a módosításoknak köszönhetően 2011 óta 18-ról 42 százalékra emelkedett a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása Magyarországon.
Az Európai Bizottság honlapján megtalálható, a fogyatékos munkavállalók foglalkoztatását elősegítő gyakorlatokról szóló jelentésből kiderül, azok közül már ma is számos elemet alkalmaznak hazánkban. Az Európában elterjedt gyakorlattal összhangban nálunk is egy törvény által meghatározott kvóta alapján kell a vállalatoknak megváltozott munkaképességű személyeket foglalkoztatniuk. A szabályozás a 25 főnél több munkavállalót alkalmazó cégekre vonatkozik, ami nemzetközi összehasonlításban átlagosnak mondható. Egyes országokban, például Franciaországban, Máltán vagy Szlovéniában már 20 fő fölött is életbe lép a kvóta, de Romániában például csak az 50 fősnél nagyobb vállalatokra vonatkozik ilyen szabályozás.

Fotó: Havran Zoltán
Az érintett cégeknek a legtöbb európai országban 4-6 százaléknyi megváltozott munkaképességű személyt kell a kvóták alapján foglalkoztatniuk. Hazánkban öt százalék az arány. A kvótát nem teljesítő cégeknek egy úgynevezett rehabilitációs hozzájárulást kell fizetniük. Ennek a büntetőadónak is tekinthető motivációs szabályozásnak a címén Magyarországon a cégeknek a minimálbér kilencszeresét kell befizetniük, ami nemzetközi összehasonlításban meglehetősen magas érték. A rehabilitációs hozzájárulást a cégek idehaza a legalább 40 százalékos egészségkárosodással élők foglalkoztatása révén csökkenthetik, ami megfelel az európai gyakorlatnak. Ez a szám ugyanis többnyire 30 és 50 százalék között mozog.