Végül csak beszélgetős fórum lett a Fővárosi Érdekegyeztető Tanácsból

Nagy Kristóf
2020. 02. 12. 8:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közösen oldaná meg az országos szakszervezeti és munkaadói képviseletekkel a főváros problémáit Karácsony Gergely, legalábbis ezzel érvelt Budapest főpolgármestere tegnap, a Fővárosi Érdekegyeztető Tanács (Főét) alakuló ülésén. Az érdemi döntéshozatalba ugyanakkor nem szólhatnak bele a szociális partnerek, így a fórum – hasonlóan a klímavészhelyzet kihirdetéséhez – mindössze szimbolikus. A Főét ügyrendje világosan fogalmaz: a tárgyalások alatt a főváros és a szociális partnerek között létrejöhetnek egyezségek, de a véleménykülönbségek sem akadályozzák meg a budapesti városvezetést a tervezett intézkedései végrehajtásában. A fórumra csak az országos konföderációk kaptak felkérést, ugyanakkor a fővárosi, helyi képviseletek nem kaptak lehetőséget.

Bár több szakszervezeti és munkaadói vélemény szerint üdvözölendő minél több egyeztető fórum működtetése, elképzelhető, hogy a Főét létrehozását politikai célok is vezérelték. Erre utal Karácsony Gergely tegnapi, az alakuló ülésen elhangzott beszéde is, amelyben kiemelte: a Főét önmagában nem tudja megoldani a hiányzó országos érdekegyeztető folyamatok hiányát, de hasznos ahhoz, hogy legalább a fővárosi helyi kormányzás más elvek mentén történjen.

A Magyar Nemzet úgy tudja, a munkaadói és a munkavállalói oldal pénteken nyer betekintést Budapest készülő költségvetésébe, amelyről a jövő héten egyeztetnek a főváros vezetésével, a Főét következő ülésén. Így érdemi egyeztetésekre, a képviseletek javaslatainak figyelembevételére már nincs idő, mivel a büdzséről várhatóan február 28-ig dönt a Fővárosi Közgyűlés.

Noha Karácsony tegnap is azt hangsúlyozta, arra kértek mandátumot a budapestiektől, hogy a fővárost érintő ügyekben ne a hatalmi viaskodás legyen a meghatározó, az elmúlt hónapokban ennek ellenkezőjét tapasztalhatták a budapestiek. Az ellenzéki főpolgármester azonnal tisztogatásba kezdett az önkormányzatoknál és a fővárosi cégeknél, a meghatározó pozíciókat pedig rövid idő alatt a baloldalhoz és a szélsőbaloldalhoz köthető szakértők, politikusok vették át. A választásokat követő elbocsátásokról, illetve az azóta eltelt időszak munkájáról a városvezetés sem a szakszervezetekkel, sem a munkáltatókkal nem egyeztetett.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.