A koronavírus másként viselkedik, így más hozzáállást igényel ellene a védekezés

Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár, a koronavírus-járvány miatt létrehozott kommunikációs akciócsoport vezetője elmondta, a mai sajnálatos haláleset is bizonyítja, hogy az orvosok, ápolók, s mindenki, aki a magyar egészségügyben dolgozik, emberi életekért küzdenek.

Forrás: MTVA, kormany.hu, MTI2020. 03. 15. 17:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az operatív törzs ülése után tartott sajtótájékoztatón Kovács Zoltán is megerősítette a nap szomorú hírét, hogy elhunyt az első magyar koronavírusos beteg, az államtitkár egyúttal részvétét és együttérzését fejezte ki az elhunyt családtagjainak a magyar kormány nevében.

Kovács Zoltán elmondta, a sajnálatos eset is bizonyítja, hogy az orvosok, ápolók, s mindenki, aki a magyar egészségügyben dolgozik, emberi életekért küzdenek. Ezúton is köszönjük nekik azokat az erőfeszítéseket, azt a hősies magatartást, amit az elmúlt időszakban is tanúsítottak – tette hozzá.

Szeretnénk számukra is leszögezni, hogy a vírus elleni küzdelem, a védekezés minden eszköze, minden költsége rendelkezésre áll. Magyarország kormánya minden szükséges erőforrást rendelkezésre fog bocsátani.

Céljaink és a teendőink nem változtak.

A világ minden tájáról, a szomszédos országokból, s az Európai Unióból érkező hírekből is egyértelműen látszik, hogy világjárványról beszélünk, amely sem országok, sem emberek között nem válogat. Egyre több országban lép át a járvány az egyéni megbetegedésekből a csoportos, tömeges megbetegedések kategóriájába.

A magyar kormány és a védekezésben résztvevő szervezetek legfontosabb törekvése, hogy megakadályozzuk, hogy Magyarországon az egyéniből a csoportos, és aztán pedig esetleg a tömeges megbetegedések kategóriájába kerüljünk. Minden erőfeszítésünk arra irányul, hogy a vírus terjedését, illetve a betegség terjedését lassítsuk, hiszen ez a legfontosabb az emberi élet védelme.

A koronavírus másként viselkedik, és éppen ezért más típusú hozzáállás, más típusú felfogást kíván az emberek részéről is. Minden magyar embertől azt kérjük, hogy segítse az egészségügyi dolgozók, az egészségügyi szervezetek és a rendvédelmi szervezetek munkáját azzal, hogy betartja azokat az ajánlásokat, amelyet az operatív törzs javaslatai alapján Magyarország kormánya meghoz.

A legtöbbet a vírus terjedése ellen valójában mi magunk tehetünk azzal, hogy betartjuk a higiéniai előírásokat, illetve azzal, hogy nem próbáljuk megkerülni azokat az előírásokat és javaslatokat, amelyeket az operatív törzs és az egészségügyi szakemberek megfogalmaznak.

Ezek a kérések mind arra irányulnak, hogy ne csak saját magát, hanem a közvetlen családtagjait, hozzátartozóit, barátait és egyúttal az egész magyar társadalmat a lehető legjobban tudja megvédeni a vírus terjedése ellen. Nyomatékkal szeretném megismételni: a legtöbbet mi magunk tehetünk azért, hogy a vírus terjedését lassítsuk.

Mindenkit arra szeretnénk kérni, hogy idős hozzátartozói, ismerősei és barátai esetében különös elővigyázatossággal tartsa be az egyébként javasolt védekező és megelőző előírásokat. Emberi életek múlhatnak azon, hogy hogyan tartjuk be ezeket a szabályokat.

Korábban beszámoltunk arról, hogy Pintér Sándor belügyminiszter esetében is elkezdődtek a koronavírussal kapcsolatos járványügyi vizsgálatok, miután kiderült, hogy annak a marokkói miniszternek, aki a héten Magyarországon járt, pozitív lett a koronavírus-tesztje. Kovács Zoltán ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a kormánytagokra is ugyanazok az eljárások és protokollok vonatkoznak, mint bármely magyar állampolgárra, így magától értetődő, hogy Pintér Sándor is alávetette magát a mintavételnek, illetve a kontaktvizsgálatok kapcsán minden, a belügyminisztériumban és mindenki más érintett személyt alávetettek ennek. A megfelelőz előírásokat és eljárásokat, a magyar közigazgatás minden tagjának be kell tartania – szögezte le Kovács Zoltán.

Lakatos Tibor, a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeletének vezetője bejelentette, hogy Kiskunhalason épül fel a mobil konténerkórház.

Elmondta, hétfőn kezdődik meg a létesítmény építése, amely az esetleges kapaticáscsökkenés esetén bevonható lesz a gyógyító-megelőző vagy megfigyelési tevékenységbe.

Beszámolt arról is, hogy egy házi karanténra kötelezett embert a rendőri ellenőrzés egy vendéglátóhelyen talált. A rendőrök intézkedtek vele szemben. Jelezte, aki megszegi a házi karantén szabályait, szabálysértést követ el.

Lakatos Tibor elmondta: az új megbetegedettek között van aki Olaszországban vagy Ausztriában járt, vagy egy megbetegedett személy kontaktja.

Minden esetben folyik a kontaktkutatás, és a legszélesebb körben mintavétel is történt – emelte ki, hozzátéve, az esetek zöme Budapesthez köthető.

Az új betegek állapota kielégítő – mondta.

Közölte: folytatják az egészségügyi ellenőrzéseket a határállomásokon, ahova még mindig sokan érkeznek a gócországnak számító területekről. 907 magyar állampolgárt helyeztek házi karanténba és 46 293 beutazót ellenőriztek. Kettőre emelkedett azok száma, akiket egyből kórházba szállították a határról – tette hozzá az ügyeletvezető.

Lakatos Tibor elmondta azt is, hogy akiket hatósági házi karanténra köteleztek, bekerülnek a rendőrség informatikai rendszerébe, így a helyileg illetékes rendőrség tudja őket ellenőrizni. Közölte azt is, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda elfogta azt a férfit, aki Budapest lezárását vizionálta egy internetes bejegyzésében, ellene folyamatban van a büntetőeljárás.

Lakatos Tibor megerősítette, hogy volt a Jahn Ferenc Kórházban egy koronavírusos beteg, akinél az intenzív osztályon mutatták ki a vírust. Mint mondta, azok az egészségügyi dolgozók, akik igazolt beteggel érintkeznek, karanténba kerülnek, általában saját munkahelyükön.

A Magyar Orvosi Kamara üzletbezárásra és lakhelyelhagyásra vonatkozó javaslatait Kovács Zoltán úgy kommentálta, hogy „a MOK sajtón keresztüli üzengetését politikai haszonszerzésnek tartja”, és mint mondta, megvannak azok a csatornák, amelyeken az ilyen javaslatok az operatív törzshöz eljuthatnak. Hozzátette: a kamara által javasoltakat már megvizsgálta az operatív törzs.

Magyarországon 32 igazolt koronavírusos beteg van, egy ember elhunyt, egy pedig felgyógyult a betegségből, és 1236 vizsgálat történt az akkreditált laboratóriumban.

Digitális Tanrend kapcsán újságírói kérdésre Kovács Zoltán elmondta a tantermen kívüli digitális munkarenddel kapcsolatban számos ötlet és észrevételt vizsgálnak, annyi rugalmasság biztosan lesz majd ennek kapcsán, hogy igyekeznek majd az egyes települések lehetőségeihez.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.