Bajba kerülhetnek azok a felvételizők, akik szeptemberben kezdenék meg tanulmányaikat a felsőoktatásban, és még nem nincs nyelvvizsgájuk. Bár az egyetemi jelentkezéseket már be kellett adni, a fiatalok ráérnek július 9-ig feltölteni a nyelvvizsga-bizonyítványokat. Így joggal számolhattak a pluszpontokkal azok is, akik a megméretést az utolsó pillanatra hagyták. A járvány okozta rendkívüli helyzet viszont a nyelvvizsgákra is kihat, az államilag akkreditált központokban nem tartják meg a márciusi és áprilisi vizsgákat, sőt sok helyen még a májusiakat sem. – Az Oktatási Hivatal már bekérte a vizsgaközpontok állásfoglalásait, és egészen néhány nappal ezelőttig voltak még vizsgahelyek, amelyek a sikeres továbbtanulás érdekében megszervezték volna a számonkéréseket, de a hallgatók és a vizsgáztatóik egészségvédelme érdekében végül a többség a halasztás mellett döntött. Egyelőre nem tudhatjuk, hogy a pótlásra mikor lesz lehetőség, igyekszünk a lehető leghamarabbi, biztonságos időpontban sort keríteni erre – mondta lapunknak Rozgonyi Zoltán, a Nyelvtudásért Országos Nyelvoktatási és Nyelvvizsgáztatási Szakmai Egyesület elnöke.

Fotó: Teknős Miklós
Hasonló sors vár a pedagógusok minősítési eljárásaira, melyeknek egy része biztosan csúszik. Az Oktatási Hivatal tegnap közölte: döntöttek arról, hogy a márciusban és áprilisban tervezett tanfelügyeleti, pedagógusminősítési és auditlátogatásokat felfüggesztik, valamint a személyes kapcsolattartáson alapuló szaktanácsadói eseményeket is törlik. Ezeket leghamarabb ősszel szervezik meg újra. Az intézkedés ugyanakkor nem érinti a kutatótanár fokozatot célzó minősítési eljárásokat.
Az oktatásban bevezetett digitális munkarend megvalósításához közben továbbra is folyamatosan érkeznek a támogatások: a KórházSuli Alapítvány a Bethesda Gyermekkórház együttműködésével megszervezte az egészségügyben dolgozók gyermekeinek online oktatását. Lapunkkal közölték: néhány óra alatt több mint száz önkéntes egyetemista jelentkezett, akik a főbb tárgyakból virtuális tanórákat tartanak. A KórházSuli egyébként már hat éve oktatja a tartós betegség miatt kórházi vagy otthoni ápolásra szoruló gyerekeket is.