A koronavírus-járvány a közösségek összetartó erejét is teszteli, és az önkormányzatok közül is azok képesek hatékonyan kezelni a válsághelyzetet, ahol a lakosok is felelősséget vállalnak egymásért. A fideszes Kovács Péter vezette XVI. kerület a hatékony önkormányzati intézkedések és a civil kezdeményezések mellett a különböző nemzetiségek közötti összefogásra is jó példa. – Az önkormányzatiság alapja – ellentétben a rendszerváltozás előtti tanácsrendszerével – a társadalmi együttműködés. Polgármesterségem megkezdése, 2006 óta a kerületben számos döntés előkészítésébe bevonjuk az itt élő embereket, akárcsak a civil szervezeteket és a gazdasági társaságokat – jelentette ki lapunknak Kovács Péter.
Az önkormányzat közösségteremtő törekvéseinek – folytatta – meg is lett az eredménye, hiszen pillanatok alatt körülbelül százötven önkéntes jelentkezett a felhívásunkra, hogy idős embereknek nyújtson segítséget, emellett számos kerületi vállalkozó kérés és ellentételezés nélkül ajánlott fel egyebek mellett tartós élelmiszert, tisztítószereket és egészségügyi maszkokat. A hetven éven felüliek ellátásán túl az önkormányzat veszélyhelyzeti támogatást ad azoknak a kerületi lakóknak, akik alkalmazottként elvesztik a munkájukat. Szavai szerint a támogatást az egy főre jutó nettó jövedelemtől függően lehet igényelni, a felső határa a nyugdíjminimum duplája, vagyis 57 ezer forint.
– Június végéig pedig a teljes bérleti díját elengedtük az önkormányzattól helyiséget bérlő vállalkozók közül azoknak, akiknek a kormányhatározatok alapján be kell zárniuk, a korlátozott nyitvatartással üzemelők pedig 50 százalékos kedvezményt kaptak – fogalmazott. Az adományokat küldő magánszemélyek közül Kirsner Erika volt válogatott kézilabdázót és Nagy József volt önkormányzati képviselőt emelte ki, akik ötszáz, illetve ezer orvosi maszkot ajándékoztak az önkormányzatnak a védekezésben résztvevőknek. Mások mellett Svoboda Borbála helyi vállalkozótól és a Graficomp cégtől érkezett pénzadomány a védekezésre, 800 ezer, illetve százezer forint.