Vidnyánszky Attila szerint egy évtizedes, lappangó konfliktus áll a Színház- és Filmművészeti Egyetemmel kapcsolatos események hátterében. „Nekünk pedig abban van az igazságunk lényege, hogy egy végtelenül zárt rendszeren akartunk változtatni” – közölte a Nemzeti Színház igazgatója a Népszavának adott interjújában.
Vidnyánszky Attila: Egy végtelenül zárt rendszeren akartunk változtatni
Interjút adott a Népszavának Vidnyánszky Attila, a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) fenntartói kuratóriumának elnöke. A rendező szerint a mostani SZFE gyakorlatilag a Katona József Színház iskolájaként működött, és ez nem életszerű, nem demokratikus és nem is etikus. Az SZFE ügyéről tegnap nyilatkozott az ATV-ben L. Simon László, a parlament kulturális bizottságának alelnöke is, aki visszautasította és nonszensznek nevezte Rónai Egon műsorvezető azon állítását, hogy az Állami Számvevőszék kormánymegrendelésre készített jelentést.

„A mostani SZFE gyakorlatilag a Katona József Színház iskolájaként működött. Az nem életszerű, sőt nem demokratikus és nem is etikus, hogy egyetlen – kétségtelenül színvonalas és fontos – szellemi műhely ennyire egyeduralkodó legyen egy képzőintézményben, amely az adófizetők pénzéből működik. Meg kell találni a módját annak, hogy a képzés sokszínű legyen, és tükrözze a társadalom sokszínűségét is” – vélekedett Vidnyánszky Attila, aki szerint az események hátterében évtizedes lappangó konfliktus áll.
„Nekem annyi a felelősségem, hogy én, illetve mi, meg mertük lépni azt, amit eddig senki”
– tette hozzá.
Vidnyánszky szerint az SZFE vezetői és diákjai egyszerűen nem akarnak szembesülni az egyetemüket évtizedek óta gúzsba kötő problémákkal, és úgy gondolja: nem a kormány, hanem az SZFE vezetői és diákjai viselkednek agresszívan, ők nem akarnak egyeztetni, helyette inkább elbarikádozzák magukat. Hozzátette: ha csak az utóbbi két hónapot nézzük, szerinte van, amiben a SZFE-nek igaza van, „de ez a folyamat jóval korábban kezdődött”.
Azzal kapcsolatban, hogy világszerte neves művészek csatlakoznak az SZFE mozgalmához, a Népszavának elmondta: sajnálja, hogy eddig fajultak a dolgok, nem hatotta meg különösebben a nemzetközi tiltakozás sem. „[…] legalább ilyen illusztris aláíráslista született, amikor idejöttem a Nemzetibe. Ha most először történne ez meg velem, akkor a szívemhez kapnék” – fogalmazott.
A kuratórium elnöke sajnálja, hogy a Nemzeti Színház neves színészei és rendezői is tiltakoznak a történtek miatt, de nincs mit tenni, nekik is szívük joga tiltakozni. A kuratóriumi elnök bánja azt is, hogy olyan nagyra becsült tanárok távoztak az egyetemről, mint Zsámbéki Gábor, Székely Gábor, Ascher Tamás és Máté Gábor.
„Egyikőjüket sem küldte el a kuratórium. Sehol nem mondtam róluk egy rossz mondatot sem. Mindannyian megkerülhetetlen figurái az elmúlt évtizedek magyar színházi életének.
Az oktatásban rájuk is szükség volna”
– szögezte le a rendező.
L. Simon László, a parlament kulturális bizottságának alelnöke az ATV Egyenes beszéd című műsorában foglalta össze a kormány álláspontját az SZFE körüli botrányról. L. Simon azt is elmondta, hogy jogi értelemben fölösleges a kuratórium visszalépéséről beszélni.
„Ez egy politikai vita” – kezdte L. Simon, és hozzátette, hogy az egyetem diákjai és tanárai is tisztában voltak azzal, hogy milyen problémák vannak az intézményben, sőt számos oktató beismerte a struktúraváltás szükségességét. „Időszerű volt a változás” – mondta.
„Fogadjuk el, hogy az egyetem vezetői maguk előtt tolják élő pajzsként a diákokat” – szögezte le az országgyűlési képviselő, és szerinte ezt onnan lehet tudni, hogy tevékenyen részt vesznek a folyamatok alakításában.
L. Simon László mérhetetlenül nagy felelőtlenségnek tartja, hogy Upor László úgy döntött, nem kezdődik meg az oktatás, noha vannak diákok, akik tanulni szeretnének. A fideszes politikus emlékeztetett mindenkit, hogy egy szóval sem mondta senki az egyetem vezetésének, hogy mondjanak le, vagy a tanároknak, hogy lépjenek ki. Mindenki folytathatta volna abban az osztályban a tanulmányait, akinél elkezdte.
Kijelentette: az állam, a fenntartó és a kormányzat joga eldönteni, hogy kik ülhetnek a kuratóriumban. Felhívta a figyelmet arra, hogy az egyetem vezetői nem mentek el a rektori konferenciára, illetve a hallgatói önkormányzatok ülésén sem vett részt az SZFE HÖK vezetője.
„Milyen vitakultúra az, hogy odaállunk az ajtóba, azt mondjuk, hogy nem engedünk be senkit, tárgyalni nem tárgyalunk senkivel, miközben a másikat vádoljuk meg azzal, hogy nem akar tárgyalni, és megzsaroljuk a kormányt, hogy hívja vissza a kuratóriumot?! – tette fel a kérdést a képviselő.
A beszélgetés egy pontján
Rónai Egon műsorvezető, aki alig engedte szóhoz jutni az interjúalanyt, azt állította, hogy az Állami Számvevőszék kormánymegrendelésre adta ki most az SZFE szabálytalan gazdálkodásáról szóló jelentését.
Ezt L. Simon László határozottan visszautasította és nonszensznek nevezte. Felhívta a figyelmet arra, hogy a mindenkori kormánytól függetlenül tevékenykedő ÁSZ éveket átfogó jelentése alapján az egyetem régóta szabálytalanul gazdálkodik.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Magyar Péter pénzügyese azt sem tudja, hogy mit csinál a Tisza Pártnál
Zavarba jött Bárdos Barnabás, akit Bige László baloldali oligarcha több mint százmillió forintos pártadományáról kérdeztünk.

A magyarok nélkül nem lehet Ukrajna csatlakozásáról dönteni + videó
Brüsszellel ellentétben a kormány megkérdezi az emberek véleményét.

Rengeteg migráns próbál átjutni a déli határon Magyarországra + videó
Jól vizsgázik a magyar határvédelem.

Elszólta magát Magyar Péter embere, már készülnek Ukrajna támogatására + videó
Ruszin-Szendi Romulusz olyat mondott egy utcafórumon, ami miatt most foghatja a fejét.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Deák Dániel: Puzsért a sajátjai verték fejbe! – videó

A legrejtélyesebb élőlény: nem növény, nem gomba de nem is állat

Kiderült, hol küzd valójában az életéért a súlyos beteg Schmuck Andor, sorsdöntő vizsgálat vár rá

Csak három napig tart a román csoda: Magyarország hamarosan visszaelőzi Romániát – megmutatjuk, hogyan

Kislány szelleme, tátogó gyerekarc és homályos alak a lépcsőn: Hátborzongató, amit Kálmán és barátai lefotóztak a lakatlan magyar kastélyban

Benzines és dízeles autók betiltása az EU-ban: Ursula von der Leyen megtört – teljes fordulat jöhet a 2035-ös dátumban

Hibázott Lőw Zsolt azzal, hogy Gulácsi Pétert a kispadra ültette?

Verstappen jobb autót vezethetett, mint a csapattársa

Trump-vámok: így reagált a háborúpárti Von der Leyen

Drámai videón, ahogy leesik a színpadról az ausztrál kormányfő

Kiderült Magyar Péter hatalmas titka, Kunhalmi Ágnes nem tudta tartani a száját

Lőw Zsolt nyilatkozata után most a felesége a téma Németországban
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Magyar Péter pénzügyese azt sem tudja, hogy mit csinál a Tisza Pártnál
Zavarba jött Bárdos Barnabás, akit Bige László baloldali oligarcha több mint százmillió forintos pártadományáról kérdeztünk.

A magyarok nélkül nem lehet Ukrajna csatlakozásáról dönteni + videó
Brüsszellel ellentétben a kormány megkérdezi az emberek véleményét.

Rengeteg migráns próbál átjutni a déli határon Magyarországra + videó
Jól vizsgázik a magyar határvédelem.

Elszólta magát Magyar Péter embere, már készülnek Ukrajna támogatására + videó
Ruszin-Szendi Romulusz olyat mondott egy utcafórumon, ami miatt most foghatja a fejét.