A szerdai kormányülés után, az operatív törzs beszámolóját meghallgatva a kabinet megállapította, hogy sikerült megfékezni a járvány terjedését. Viszont
az enyhítések a járvány újbóli fellobbanásához vezetnének. Európa sok országában szigorúbb szabályok vannak érvényben, mint nálunk, ott megkezdődött a harmadik hullám, amit a kormány szeretne elkerülni, ezért a korlátozások fenntartása indokolt
– számolt be róla Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter megköszönte a lakosság fegyelmezettségét és az egészségügyi dolgozók munkáját. Arról is beszélt, hogy
március elsejéig meghosszabbítják az érvényben lévő korlátozásokat.
Ehhez a rendkívüli jogrend meghosszabbítása is szükséges, amihez a Parlament hozzájárulását fogják kérni. A kormány először 15 napra saját hatáskörben megteszi ezt.
– Abban az esetben van lehetőség enyhítésre, ha jelentősen csökken a fertőzöttek száma, vagy ha kellő számban áll rendelkezésre vakcina
– mondta Gulyás Gergely. Kérdésre hangsúlyozta: a járványügyi védekezéshez szükséges rendkívüli jogrend fenntartása elengedhetetlen a jelenlegi korlátozások fenntartásához. – Nem biztos, hogy 90 napon túl is marad a rendkívüli jogrend, de a lehetőséget meg kell hagyni – tette hozzá.
Gulyás Gergely arra is kitért, hogy a kormány a következő napokban a lehető legtöbb vakcinát szeretné beszerezni. – Az unióból érkező védőoltások száma rendkívül alacsony. A Pfizer-vakcinákból összesen 27 milliót szállítottak ki, ebből 8 és fél millió jutott az Európai Unióba, ami az érdemi védekezéshez kevés – fogalmazott a tárcavezető.
A közös európai beszerzéstől – folytatta – nem várhatjuk, hogy elegendő legyen a tömeges oltáshoz.
– Ahhoz, hogy elérjük az Európai Bizottság által is kitűzött 70 százalékos oltottsági szintet, más vakcinákra is szükség van, ezért saját beszerzéseket is folytatunk – hangsúlyozta Gulyás Gergely.
Mint mondta, az AstraZeneca oltóanyaga brit engedéllyel már rendelkezik, de mivel az EU egyelőre nem engedélyezte, még nem oltanak vele. – Az Európai Bizottság azzal kecsegtet, hogy január végén uniós szinten is engedélyezik majd ezt az oltóanyagot. Ha erre nem kerül sor, Magyarország lehet, hogy előbb egyedül is be tud szerezni vakcinát – tudatta.
Az AstraZeneca oltóanyagával kapcsolatban a miniszter még azt húzta alá, hogy a cég egyértelműen cáfolta, hogy 65 év felettieket ne lehetne oltani a vakcinával.
A tárcavezető kérdésre hangsúlyozta: együttműködnek az unióval, s minden lehetőséggel éltek, amit az EU felajánlott a vakcinák lehívására. Szavai szerint nyugati politikusok is elismerik, hogy valami félresikerült az oltóanyag-beszerzés kapcsán az unióban.
– Az EU az utolsó a nagy nyugati országokhoz képest az oltások terén. A kormány ennek ellenére együttműködik az unióval, de ez kevés a probléma megoldásához
– fogalmazott.
Az orosz Szputnyik oltóanyaggal összefüggésben azt közölte, hogy több mint két hónapos alapos vizsgálat után az Országos Gyógyszerészeti Intézet engedélyezte a vakcinát, ami biztonságos és a lehető legjobb technológiával készült.
– Oroszországgal szerződést is kötöttünk, ha betartják az abban foglalt vállalásukat, akkor február végéig 300 ezer embernek elegendő oltóanyag érkezik hazánkba – emelte ki a miniszter. Az orosz vakcina gyártási kapacitása kapcsán a miniszter arról tájékoztatott, hogy később még további 700 ezer honfitársunknak elegendő oltóanyagot fog kapni Magyarország.