Egy év alatt, 2020. március 1. és 2021. február 28. között települési hulladék közterületen engedély nélküli lerakása, elhelyezése vagy a közterületen nem a kijelölt lerakóhelyen történő lerakása, elhelyezése miatt 1192 főt marasztaltak el szabálysértés miatt. A kiszabott bírság összege 17,413 millió forint, az egy főre eső bírságátlag 26 585 forint volt – erről tájékoztatott lapunk megkeresésére az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs szolgálata. Emlékeztettek arra, hogy a szemeteléssel, az illegális hulladéklerakással kapcsolatos jogellenes magatartások korábban a szabálysértési törvény szerinti köztisztasági szabálysértésnek minősülhettek.
– A szabálysértési hatósági hatáskör változása kapcsán a köztisztasági szabálysértéssel összefüggő eljárások 2020. március 1-jétől kerültek át a járási (fővárosi kerületi) hivataloktól a rendőrséghez, azok illetékes szerveihez mint általános szabálysértési hatóságokhoz. Emiatt a korábbi években történt szabálysértésekről nincsenek adataink – emelték ki.
Kifejtették, hogy a hatóság az érdemi döntés meghozatalánál figyelemmel volt a szabálysértés tárgyi súlyára, az elkövetés körülményeire, valamint – amennyiben az rendelkezésre állt – a tettes anyagi és szociális helyzetére. – A szabályszegés elbírálása szempontjából a hulladék fajtája határozta meg az eljárás típusát. A hulladékkal kapcsolatos jogsértő magatartás elkövetése esetén a szabálysértési felelősség alkalmazhatóságát kizárta, ha jogszabály közigazgatási eljárásban hulladékgazdálkodási bírság alkalmazását rendelte el.
Szabálysértés csak abban az esetben volt megállapítható, ha a közterületen illegálisan elhelyezett hulladék településinek minősült, veszélyes hulladék esetén bűncselekmény, egyéb – például építési – hulladék esetében közigazgatási jogsértés valósult meg – hangsúlyozta az ORFK kommunikációs szolgálata.
Hozzátették: a szabálysértési eljárások alapját képező feljelentések elbírálásánál a hatóságok nagy számban találkoztak olyan esetekkel, amelyek nem szabálysértési, hanem közigazgatási bírsággal sújtandó törvénysértésnek minősültek. Ezeket az ügyeket a hulladékbírság kiszabására illetékes környezetvédelmi hatósághoz (az önkormányzat jegyzője) tették át, amelynek ebben hatásköre van.
Sokkal súlyosabb szankciók
Kitértek arra is, hogy a települési hulladék engedély nélküli vagy nem a kijelölt lerakóhelyen történő lerakására, elhelyezésére nagyrészt az a jellemző, hogy az elkövetőt nem érik tetten, a szabálytalanul lerakott hulladékot leginkább megtalálják, és annak tényéről tesznek bejelentést a rendőrségnél. Jellemző az is, hogy a hulladékot az elkövetés helyére annak jellegénél, terjedelménél vagy súlyánál fogva járművel vagy gépjárművel szállítják.