Zsigmond Barna Pál (Fidesz) képviselő a felszólalásában Trianonra emlékeztetett: Magyarországra és a magyar nemzetre 101 évvel ezelőtt a halálos ítéletet mondták ki, de Magyarország képes volt túllépni a felfoghatatlan veszteségeken, és saját hamvából túlélni.
Az elszakított országrészek megszervezték magukat és alkalmazkodtak a megváltozott viszonyokhoz. A második világháború után a kommunista internacionalizmus erősödött, ezért Magyarországon súlyos büntetés járt a székely himnusz elénekléséért is. Ez volt az a viszonyítási pont, ahonnan újjá kellett építeni a nemzeti összetartozás emlékét – mondta a képviselő.
A képviselő kiemelte, hogy bár az elmúlt harminc évben voltak mélypontok a nemzetpolitikában, mint a Gyurcsány-kormányok idején, azonban 2010 után Magyarország nemzetközi tekintélye ismét megerősödött, egymillió új magyar állampolgár jelent meg, a magyar nemzet pedig egységesebb, mint valaha.
– A 2004. decmber 5-i kettős népszavaszás miatt Gyurcsány Ferenc sosem kért bocsánatot. Emberei, Vadai Ágnes és Dobrev Klára a külhoni magyarok ellen hergelnek. Gyurcsány emberei szórják a mételyt, Szabó Tímea (PM) például a maszkokat sajnálta a külhoni magyaroktól a járvány idején – emlékeztetett a képviselő.
Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára válaszában elmondta: a trianoni csapás idején a magyarok egy, a mainál is sokkal nehezebb helyzetben találták magukat, azonban semmilyen körülmény nem tudta megingatni őket a hitükben. Az államtitkár szerint egyes baloldali ideológiák a legsúlyosabb pillanatban bénították meg az országot és járultak hozzá az építkezés lerombolásához.
– A mai baloldali politika folytatja e dicstelen hagyományt és lerombolná az elmúlt évtized nemzetpolitikai eredményeit – emlékeztetett Orbán Balázs. Kiemelte: Magyarország a régió fontos, szuverén szereplőjévé vált, újraegyesítette a nemzetet és elsőként törte le a járványt, valamint gazdaságilag is viszonylag sértetlenül úsztuk meg a koronavírus-járvány tragédiáját.