A helyzet annyiban speciális, hogy most nem kétoldalú államközi találkozóra érkezik, hanem egy világesemény vendége lesz, így kizárólag az ő döntése lesz, hogy milyen találkozókat szeretne – fogalmazott.
A vallásközi párbeszéd kapcsán Orbán Viktor beszámolt arról is, hogy az idén nincs Tusnádfürdő, „pedig arra készült, hogy tisztázza, mit jelent a zsidó–keresztény tradíciókra épülő Magyarország”. – Most talán írásban rögzíthetem, mitől keresztény egy társadalom – folytatta.
A kormányfő azt mondta, ha a Szentatya jön, neki is azt szeretné elmondani, hogy mi őrizzük a zsidó–keresztény hagyományon épülő identitásunkat, és hogy
számunkra a kereszténység nem választás kérdése, hanem predesztináció.
– Azt szeretnénk, ha a Szentatya ezt megérezné. Ez a mi sorsunk, nem választott világlátás, hanem kulturális közeg, ami adatott, elrendeltetett, és amelyet meg kell próbálnunk szépen berendezni – fogalmazott a miniszterelnök, kiemelve: a vallásközi párbeszéd egy érték, ebben mindig igyekszünk részt venni.
Orbán Viktor újságírói kérdésre nem kívánta kommentálni, hogy Karácsony Gergely nyelvvizsgája ügyében vizsgálódik az Oktatási Hivatal. (Mint megírtuk, a főpolgármester állami nyelvvizsga-bizonyítvány nélkül vállalt állásokat korábban a Budapesti Corvinus Egyetemen.) Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter ehhez annyit tett hozzá: az a helyes, ha valaki képesítésének megfelelő feladatot lát el.
A 2022-es választásokra kitérve Orbán Viktor leszögezte: január előtt nem fog kampánykérdésekkel foglalkozni.
Hozzátette, szerinte úgy lehet választást nyerni, hogy jól kell kormányozni, a magyar emberek pedig megalapozott döntést tudnak majd hozni, hiszen van összehasonlítási alapjuk.
Népszavazással dönthetnek a Fudanról
A Fudan Egyetem magyarországi campusnyitására reagálva a miniszterelnök azt mondta: egy egyetem megalapításának kérdése felsőoktatási szakmai kérdés. A baloldal mégis úgy döntött, hogy politikai kérdést csinál az ügyből.
– Nem látok más megoldást, minthogy a budapesti polgárok népszavazás keretében el fogják dönteni, mit szeretnének.
Erre akkor kerülhet sor, ha már meglesznek a konkrét tervek és költségszámítások, ha már pontosan tudjuk, hogy miről van szó – fogalmazott a kormányfő. – Lesz egy népszavazás, ami jó alkalom arra, hogy mindenki bemutassa az érveit. Nekem vannak erős érveim – tette hozzá, megjegyezve: a népszavazást a fővárosi közgyűlés vagy akár párt is kezdeményezheti.
A futball Európa-bajnokság magyarországi rendezvényei kapcsán Orbán Viktor kiemelte, hogy bár biztonsági kérdésekről nem helyes részletesen beszélni a nyilvánosság előtt, de annyit mondhat, hogy döntéseket hoztak a biztonsági szintek emeléséről.
A kormány felkészült a negyedik hullámra is
Kérdésre válaszolva a kormányfő elmondta: a kormány a nyáron nem számít tömeges felmondásokra az egészségügyben és a rendőrségnél sem, majd leszögezte, hogy a közbiztonság és az egészségügy nem szenvedhet csorbát. Egy járvány idején – folytatta – az emberi élet van veszélyben, azt kell menteni. Kiemelte, hogy a járvány elleni védekezés sikerességét a halálozásokban lehet mérni, az összehasonlítást pedig a többlethalálozási számokkal lehet megtenni. Nemzetközi összevetésben továbbra is a középmezőnyben szereplünk. Orbán egy másik kérdésre válaszolva hangsúlyozta:
negyedik oltást is fel tud venni mindenki, ha erre szükség lenne a jövőben, a kormány felkészült a negyedik hullámra is.
Orbán Viktor arról is szólt, miszerint ő kifejezetten szabadkereskedelem párti, hiszen az országnak az a jó, ha minél élénkebb gazdasági együttműködései vannak. – Nem tudunk berendezkedni önellátásra, de a stratégiai ágazatoknál fontos, hogy többségi magyar tulajdon legyen. Szerintem nem jó egy országnak, ha a médiatulajdonosok többsége külföldi. De említhetném az energia ágazatot is, ahol az ellátás biztonságához szükséges eszközöket ugyancsak nemzeti kézben kell tartani. Vagy gondoljunk a 2008/2009-es válság idejére, amikor mindenki hazavitte a pénzét az anyaországba – idézte fel, majd leszögezte: az alapvető folyamatok befolyásolásához szükséges eszközökkel az országnak rendelkeznie kell. A kormányfő emlékeztetett arra is, hogy 2010-ben kivarázsolták a MOL 25 százalékát egy orosz vásárlónak, és csak komoly harcban, illetve tárgyalások árán sikerült visszaszerezni.
Brüsszelnek túl sok joga van
Az Európai Unió jövőjéről szóló vita kapcsán a kormányfő arról beszélt,
Brüsszelnek nemhogy túl kevés, sokkal inkább túl sok joga van, vagyis döntési jogköröket kéne elvenni tőle ahhoz, hogy az unió jól működjön.
Hozzátette: június 19-én lesz a szovjet csaptok kivonulásának harmincadik évfordulója, ekkor fogja a magyar kormány bemutatni azokat a gondolatokat, amelyeknek jegyében részt szeretne venni az EU jövőjéről szóló vitában.
Arra, hogy miért hoztak olyan szabályt, amely szerint zárt pályázaton döntenek arról, hogy kik üzemeltethetik vagy vehetik meg az állami kézben lévő kavicsbányákat, Orbán Viktor kifejtette: történt olyan eset, amikor valaki megvette a bányát, de aztán nem üzemeltette, hogy másokat kizárjon a versenyből. Ezt a helyzetet pedig a nemzeti kormány meg akarja előzni, ezért csak olyanokat hív meg a licitre, akikről tudja, hogy üzemeltetni fogják a bányát.
Arra a kérdésre, hogy
indítják-e a 2022-es választáson Simonka Györgyöt, Orbán Viktor azt mondta, miután nincs ítélet, nem mond semmit, de egyébként is az adott választókerület dönt majd, hogy kit szeretnének indítani.
Arra pedig, hogy Habony Árpád ad-e még tanácsokat a kormányfőnek, kiemelte: ennek semmilyen költségvonzata nincs.
A közérdekű adatigényléseket érintő kérdésre azt mondta, ő is indokoltnak tartja a jelenlegi kilencvennapos válaszadási idő rövidítését, sőt, szeretné a veszélyhelyzeti szabályozás kivezetését minél hamarabb megvalósítani. Ezzel azonban meg kell várni az Európa-bajnokságot, hiszen akkor sok ember jön az országba, és nem lehet tudni, lesz-e esetleg újabb hullám.
A hidegháború rossz, a magyar nemzeti érdek az, hogy Kína és az USA között együttműködés legyen – mondta a jövő heti NATO-csúcs előtt a kormányfő. Az előző amerikai elnök kérését elfogadták, a nemzeti össztermék két százalékát fogják fordítani védekezésre – mondta Orbán, aki várja, hogy mi lesz az új elnök véleménye.
Korom Ferencről a miniszterelnök úgy fogalmazott: egy kiváló ember, akivel a jövőben is remélhetőleg sokat fognak együttműködni.
A szűrés szerepét az oltás vette át
Arra a kérdésre, hogy tervez-e a kormány immunitás-mérést, -szűrést végezni, Orbán Viktor úgy felelt: egyelőre úgy látja, a szűrés szerepét az oltás vette át. Mint mondta, eddig be kellett azonosítani és el kellett különíteni a betegeket. Miután meglett a vakcina, az oltási program felgyorsítása vált fontossá. Monitorozás jelleggel persze nyilvánvalóan kell szűrni a továbbiakban is – jegyezte meg.
Gulyás Gergely továbbá elmondta: a PCR-teszt csak néhány napos állapotot mutat, ezért alkalmatlan arra, hogy annak eredménye alapján védettségi igazolványt állítsanak ki. Hozzátette, az uniós covid-igazolvány tervezetének már megvan a magabiztos többsége, és számtalan ország már jelezte, hogy elfogadja a WHO által még nem engedélyezett Szputnyikot is.
Azzal kapcsolatban, hogy meddig lesz még szükség vakcinaigazolványra, a tárcavezető úgy fogalmazott:
a kormány folyamatosan vizsgálja a fertőzöttségi adatokat, és a szükségesnél egy perccel sem szeretnének tovább fenntartani semmilyen korlátozást. De mivel még mindig van 2,5 millió ember, aki nem oltatta be magát, egyelőre szükséges, hogy igazolványhoz kössék a szolgáltatásokat és a rendezvényeket.
A 2022-es választás esélyeit firtató kérdésre a miniszterelnök emlékeztetett, hogy eddig 16 évet voltak kormányon, 16 évet pedig ellenzékben. – Ha a Jóisten ide állít, akkor itt szolgáljuk a hazát, ha oda állít, akkor ott. Én ezt a munkát fogom folytatni, ha a választópolgárok erre igényt tartanak – fogalmazott. Kijelentette:
a győzelem sohasem végleges és a vereség sohasem végzetes.
Orbán Viktor beszélt arról is, szomorú, hogy a parlamenti viták színvonala az utóbbi időben az ellenzék közjátékai és bohóckodásai miatt csökkent, az ülés pedig egyfajta show-ba ment át, de bízik benne, hogy ez az állapot csak átmeneti. Megjegyezte, az ellenzék soraiban is vannak azért olyanok, akiket tisztel.
Borítókép: MTI/Koszticsák Szilárd