Kelet és Nyugat találkozik az eucharisztikus kongresszuson

A keleti kereszténység számos vezetője is hazánkba érkezik szeptemberben.

Csekő Imre
2021. 08. 24. 16:57
ERD Pter
A bukaresti belvárosi istenháza magyar közössége hívta meg Erdő Pétert Romániába Fotó: Mohai Balázs Forrás: MTI/Mohai Balázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kelet és Nyugat kapcsolatának hangsúlyozása Magyarország földrajzi helyzetéből is adódik. Ezt az adottságot most küldetésnek is kell tekinteni

– mondta Erdő Péter bíboros, esztergomi érsek, a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszust felvezető sajtótájékoztatón arról, hogy az eseményen részt vesz I. Bartholomaiosz konstantinápolyi pátriárka is, aki szeptember 11-én a Szent István-bazilikában mutat be szentmisét. A bíboros emlékeztetett rá, hogy Szent István akkor vezette be Magyarországot a kereszténységbe, amikor Kelet és Nyugat még egységben volt. Hozzátette: 

az ortodox keresztények, akik ugyanazt vallják az eucharisztiáról, mint a római katolikusok is, szentként tisztelik az első magyar királyt.

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy hetvenezer kilométert tett meg hazánk határain belül és azon túl a Ferenc pápa által is megáldott missziós kereszt, hogy meghívja a híveket a budapesti világeseményre. A kereszt néhai Ozsvári Csaba Magyar Örökség- és Pro Ecclesia Hungariae-díjjal elismert ötvösművész alkotása. A 320 cm magas missziós kereszt tölgyfából készült, és 2007-ben, a Budapesti Városmisszió alkalmával állították fel először. 

A kereszt növényi ornamentikája a magyar honfoglalás kori ötvösség motívumait idézi. Középpontjában, ezüst tokban kapott helyet a Szent Kereszt-ereklye, ezt veszik körbe a leveles díszek fordulataiban a magyar, illetve a magyar vonatkozású szentek és boldogok ereklyéi.

A kongresszus hetében zajlik majd a 15 éves Ars Sacra fesztivál is, amelyről Dragonits Márta, az Ars Sacra Alapítvány kuratóriumi elnöke beszélt. A fesztiválon fellép többek között Sebestyén Márta, a Kaláka, Agócs Gergely, Bogányi Gergely, Berecz András, Snétberger Ferenc és Boros Misi is. A fesztivál programjai a hit és a szakralitás különleges világába kalauzolnak. A szervezők abban hisznek, hogy a kultúra és a művészet erőforrás az életünkben, melyeknek segítségével kapcsolatba léphetünk benső világunkkal és személyes, emberi értékeinkkel – fejtette ki Dragonits Márta.

Szeptember 1-jén este fél nyolckor a világon először mutatnak be roma misét a Szent István-bazilikában, amelyen Oláh Patrik művét adják elő lovári nyelven.

A sajtóeseményen ismertették, hogy a roma mise megalkotására, az ehhez szükséges szakmai közösség létrehozására Erdő Péter bíboros, prímás az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra készülve az American Protégé Nemzetközi Zenei Verseny többszörös díjnyertes hegedűművészét, Lakatos Györgyöt kérte fel, aki kiváló zenészeket vont be a munkába. 

A kongresszusnak saját bora és süteménye is lesz, amelyeket szintén bemutattak a keddi sajtótájékoztatón.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.