Megvesztegethettek egy főnővért

A budapesti rendőrök egy fővárosi kórházban dolgozó főnővért hallgattak ki gyanúsítottként egy vesztegetési ügyben. A rendőrségen a titkosszolgálati módszerek használatára feljogosított Nemzeti Védelmi Szolgálat tett feljelentést.

2021. 08. 05. 7:30
Fotó: Arpad Kurucz
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

Kórházi vesztegetésre bukkant a titkosszolgálati módszerek felhasználására is feljogosított Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ). Ezúttal operatív felderítés előzte meg a feljelentésüket. A rendőrség közölte: az NVSZ feljelentése alapján vesztegetés gyanúja miatt rendelt el nyomozást a Budapesti Rendőr-főkapitányság Korrupciós és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztálya. A rendelkezésre álló adatok szerint

egy fővárosi kórház főápolója hozzátartozóktól pénzt vett át egy idős asszony egyhavi (a társadalombiztosítás alapján a beteg számára egyébként ingyenes) kezeléséért. A 45 éves főnővért a budapesti rendőrök gyanúsítottként hallgatták ki, a nő nem tett vallomást.

Az NVSZ megbízhatósági vizsgálatok mellett más módszerekkel is szűri a korrupciót az egészségügyben is. A 2021. január 1-jén életbe lépett törvénymódosítás szerint hálapénzt adni és elfogadni egyformán bűncselekmény. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) honlapja szerint ez nagy előrelépés az átlátható, jól működő egészségügy kialakulásához, de részletszabályok hiányában a betegek, az orvosok és az egészségügyi dolgozók részéről is számos kérdést vetett fel.

A MOK az NVSZ közreműködésével megválaszolta ezeket a kérdéseket. Felmerült például, hogy mekkora a hálapénz elfogadása esetén a kiszabható büntetés. Ez a szabályok szerint egészségügyi dolgozó esetén hároméves, de különleges esetekben akár ennél hosszabb ideig tartó szabadságvesztés is lehet. A beteget vagy hozzátartozót egy év fogvatartásra ítélhetik, ha le akarja fizetni az egészségügyi dolgozót. Sokan kérdezték azt is, hogy csak a szolgálati jogviszonyban dolgozóknak tilos-e hálapénzt elfogadni. A szakemberek válasza szerint nem,

a hálapénz elfogadása minden egészségügyi dolgozó számára tilos, még a magánellátásban is.

 

Komoly büntetéssel járhat, ha a köpenyzsebbe csúsztatjuk a hálapénzt (képünk illusztráció). Fotó: Kurucz Árpád

Kis értékű ajándék azonban továbbra is adható az orvosnak vagy a nővérnek. Ez a havi minimálbér öt százalékának megfelelő értékű lehet, ami jelenleg 8370 forint. Az ajándék értékének megfelelő mennyiségű pénzt azonban nem lehet felajánlani és elfogadni, mert a hálapénz minden formája összeghatár nélkül tilos. A kis értékű ajándék hosszabb kezelés esetén is csak kéthavonta egy alkalommal adható és fogadható el egy betegtől vagy a hozzátartozójától. Ez a szabály betegenként értendő, egy betegre vagy hozzátartozójára vonatkozik. Különböző betegtől viszont több ajándékot is el lehet fogadni egy nap. Többen érdeklődtek arról is, hogy a hálapénz megszűnésével együtt az orvosválasztás lehetősége is megszűnik-e. A MOK és az NVSZ válasza szerint a két dolog nem függ össze, vagyis ez a lehetőség nem szűnik meg, de a választott orvosnak sem szabad hálapénzt adni. Kérdés volt az is, hogy orvosként vagy betegként hol lehet jelezni, ha a másik fél hálapénzt követel vagy ajánl. A rendelkezések alapján akár az egészségügyi dolgozó, akár a beteg fordulhat az NVSZ-hez. Az NVSZ ugyanakkor védelmet is biztosít a szolgálati jogviszonyban dolgozó egészségügyi dolgozóknak. Ha például a jogviszonytörvény alá tartozó egészségügyi dolgozót hosszabb időn keresztül zaklatják,

őt vagy hozzátartozóit bántalmazással, tönkretétellel, megöléssel fenyegetik, esetleg fizikai támadás éri, az NVSZ segít megoldani ezt a konfliktust is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.