Előfordulhat, hogy a jövő évi országgyűlési választásokkal egy időben népszavazáson is dönteniük kell a választópolgároknak. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a minap a Magyar Nemzetnek adott interjúban arról beszélt: „a népszavazás nagyszerű dolog, minden alkalom fontos, amikor a magyarok véleményt nyilváníthatnak […], ebből a megfontolásból – és a költségtakarékossági szempontok miatt is – van létjogosultsága annak a javaslatnak, amely szerint nem lenne akadálya, hogy egy népszavazást egyazon napra tűzzenek ki egy országgyűlési választással”.
Az előzményekhez tartozik, hogy Orbán Viktor július 21-én bejelentette: gyermekvédelmi népszavazást indít a kormány. A miniszterelnök kijelentette, hogy Brüsszel megtámadta Magyarországot a gyermekvédelmi törvény miatt, mert nem fogadják el, hogy ellenállunk az LMBTQ-propagandának. A gyermekeink jövője a tét, ezért ebben a kérdésben nem engedhetünk – mondta a kormányfő. A miniszterelnök által bejelentett öt kérdést július végén hitelesítette a Nemzeti Választási Bizottság (NVB). A referendum célja, hogy a gyermekek nevelésében a szülők jogait megerősítsék, valamint szigorúbban lehessen fellépni a pedofil bűnelkövetőkkel szemben, továbbá hogy véget vessenek annak a gyakorlatnak, miszerint LMBTQ-szervezetek érzékenyítés címszó alatt szexuális témájú előadásokat tartanak gyerekeknek.
A kormányfői bejelentés napján Karácsony Gergely főpolgármester közölte, hogy ő is referendumot kezdeményez. Az általa felvetett öt kérdés közül az NVB kettőt hitelesített: a Fudan Egyetemről és az álláskeresési járadék folyósításának háromról kilenc hónapra emeléséről. Előbbivel kapcsolatban három felülvizsgálati kérelmet adtak be: kettőt magánszemélyek, egyet pedig a korábbi jobbikos politikus, Volner János pártja (arra hivatkozva, hogy a kezdeményezés az alaptörvénybe ütközik, mert nem lehet nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről népszavazást tartani). Karácsony utóbbi kérdését szintén hárman támadták meg: két magánszemély és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara.
Érdemes felidézni, hogy Karácsony nem először próbálkozik referendum kezdeményezésével. A Párbeszéd társelnöke tavaly ősszel jelentette be, hogy helyi népszavazásokat indítanának országszerte települések annak érdekében, hogy a koronavírus-járvány miatti uniós segélyalap legalább felét az önkormányzatok kaphassák meg. Az akkori tervek szerint a helyi képviselő-testületek novemberben dönthettek volna a népszavazás kiírásáról, és idén tavasszal tartották volna meg azokat. Azóta azonban a kezdeményezésnek se híre, se hamva.