Félezer cserkész önkénteskedik az Eucharisztikus Kongresszuson

Az önkéntesek negyedét adják a cserkészek a vasárnap kezdődő 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson. Segítik a fogyatékkal élő résztvevőket, a meghívott vendégeket, még a helyi biztonsági erőkkel is együttműködnek. Az 1938-ban tartott előző budapesti találkozóhoz hasonlóan a szombati körmeneten most is a cserkészmozgalom tagjai fognak fáklyákkal sorfalat állni, kijelölni az útvonalat.

2021. 09. 03. 19:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már tavaly is készültek a cserkészek arra, hogy önkéntesként részt vegyenek az eucharisztikus kongresszus lebonyolításban, a rendezvény tavalyi elhalasztás után is töretlen maradt a lelkesedésük. 

– A hét minden napján kint leszünk az eseményeken, minden negyedik önkéntes cserkész lesz, összesen kétezren segítenek, ebből 500-550 cserkész 

– nyilatkozta lapunknak Tóth Márton a CserkészekNEK önkéntes csapat kommunikációs vezetője. A cserkészek őrsökben és rajokban szerveződnek, ezáltal könnyen vezérelhetőek, bevethetőek lesznek. Ők fogják működtetni a Mandulavirág munkacsoportot, ami a fogyatékkal élő vendégeket fogja segíteni a kongresszuson, de vannak cserkészek a biztonsági rajban is, akik közvetve a TEK-kel fognak együttműködni. Lesz még egészségügyi raj is, ezen kívül kisebb munkacsoportok, és vezényelhető önkéntesek segítik az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus lebonyolítását. 

Másodszor rendez ilyen világméretű keresztényi eseményt Budapest, 1938-ban is itt szervezték az Eucharisztikus Kongresszust. – A második világháború előestéjén szervezték az előző alkalmat, a cserkészmozgalom pedig akkor is az egyik legnagyobb ifjúsági szerveződés volt Magyarországon. Azon a kongresszuson is rengeteg cserkész vett részt, hozzánk hasonlóan önkéntesen segítették a szervezők munkáját – emlékeztetett a kommunikációs vezető. – Az akkori cserkészek feladata hasonló volt a mostanihoz: kísérték az utasokat, fogadták őket például a Keleti pályaudvaron, vitték a poggyászaikat, együttműködtek a csendőrökkel – mesélte Tóth Márton. – Hasonló felkérést kaptunk most is, hogy ezt a hagyományt folytassuk – tette hozzá.

– Másfél éves munka van a most kezdődő egy hét mögött, a toborzástól a felkészülésen át a felelősségvállalásig – tette hozzá Tóth Márton, aki szerint ez a szolgálat lelki ráhangolódást is igényelt. A legnagyobb lélegzetvételű események a hétvégén lesznek. 

Szombaton és vasárnap sok ezer ember lesz az utcán, a pápai misére 80-100 ezer vendéget várnak. – Fontos feladatunk lesz az emberek koordinálása, információs pontok működtetése vagy épp a sorfalak felállítása 

– magyarázta a cserkészvezető. 

A Ferenc pápa által tartott szentmise előtti napon, szombaton a Margitszigeten az egyház élő valósága is megmutatkozik, itt a cserkészet mint az ország legnagyobb ifjúsági szervezete is képviseltetni fogja magát. Délután öt órától már kezdődik az Erdő Péter által celebrált szentmise, mely előtt a konstantinápolyi pátriárka, I. Bartholomaiosz is beszédet mond. Az ezt követő körmeneten pedig – ahogy 1938-ban is – a cserkészek fognak égő fáklyákkal sorfalat állni, és gyertyákat osztogatni a felvonulóknak. – A szolgálat alatt végig egyenruhában leszünk. Ez azért is szimbolikus, mert 

nem csak a Magyar Cserkészszövetség tagjai fogják alkotni a CserkészekNEK csapatot, határon túlról is érkeznek cserkésztestvérek

 – mondta Tóth Márton.

– A cserkész híven teljesíti a kötelességeit, melyekkel Istennek, hazájának és embertársainak tartozik – idézte a cserkésztörvény második pontját a vezető. Szerinte ez foglalja össze leginkább, mit jelent az egyhetes önkéntes munka a több mint félezer cserkésznek. Tóth Márton arra is kitért, hogy 

a világból több helyről, például a tengerentúlról is érkeznek résztvevők, de mindannyian magyar cserkészekként lesznek jelen és adnak hírt a világ cserkészeinek. 

Emlékeztetett, hogy a mozgalom világszerte csaknem 50 milliós taglétszámmal működik.

A cserkészek közül bárki jelentkezhetett önkéntes segítőnek, a NEK titkársága jelölte ki a 16 éves korhatárt. A cserkészönkéntesek közül 350-en a 16-26 éves korosztályból kerültek ki, de sikerült megszólítani az idősebb testvéreket is, akik szintén nagy örömmel jelezték részvételüket. 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.