Egy európaian udvarias, de nagyon határozott beszélgetésen vagyunk túl – mondta Varga Judit igazságügy-miniszter az Európai Parlament LIBE (Állampolgári, Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság) bizottságával való találkozás után. Ez a bizottság a nyár folyamán, a magyar gyermekvédelmi törvény elfogadása után már támadást indított Magyarország ellen, és most hasonló ügyben keresték fel a tagjai a fővárost. Ezúttal a jogállamiság kérdésében folytatnak vizsgálatot, továbbá tárgyalni kívántak a már jóval korábban a 7-es cikkely szerint megindított eljárásról.
Varga Judit azzal a bejelentéssel kezdte a sajtótájékoztatót, hogy már a bizottsággal folytatott tárgyalás elején nyilvánvalóvá tette: Magyarország független európai uniós állam, amely felett nincs kontrollja egy ilyen bizottságnak.
A beszélgetés során több téma is előkerült. A 7-es cikkellyel kapcsolatban az igazságügy-miniszter úgy fogalmazott, ezzel valójában az Európai Parlamentnek nincsen dolga, ez az Európa Tanács hatáskörébe tartozik, bár jól látható, hogy erre a parlament folyamatosan nyomást próbál gyakorolni. Varga Judit arra is emlékeztette a bizottság tagjait, hogy a jogállamiságról folytatott viták értékviták, a 7-es cikkely szerinti eljárást pedig bevándorláspárti baloldali politikai erők kezdeményezték évekkel ezelőtt, tehát annak semmi köze a most felmerült kérdésekhez. A miniszter hozzátette, ennek apropóján újra világossá tette a bizottság számára, hogy Magyarország nem enged magára kényszeríteni egy számára nem megfelelő bevándorláspolitikát.
A gyermekvédelmi törvény kérdése is előkerült az egyeztetésen.
Varga Judit úgy fogalmazott, Magyarország nem engedi be az LMBTQ-propagandát az iskolákba semmilyen külső nyomásra sem. Ez egyébként nem ellenkezik az EU jogrendszerével, a nyáron elfogadott törvény harmonizál azzal, hiszen az unió alapjogi chartája kis kimondja, hogy a gyermek nevelése a szülő feladata.
A miniszter úgy fogalmazott, lényegi előrelépés nem történt ezen az egyeztetésen, az egész nem volt más, mint udvarias beszélgetés egy jó kávé mellett.
A Magyar Nemzet kérdésére a miniszter azt válaszolta, a helyreállítási alapból Magyarországot illető pénzek kérdése ezen a beszélgetésen lényegében nem került elő. Brüsszel ezek visszatartását helyezte kilátásba, amennyiben a jogállamiság a számára megfelelő formában nem érvényesül Magyarországon. Az elmúlt napokban már arról érkezett hír, hogy az EU mégis kifizeti a forrásokat, de, amint azt Varga Judit elmondta, a tárgyalások még folynak. A kormány bejelentette, hogy az ezekből a forrásokból tervezett fejlesztéseket elindítja, az országnak járó pénzért pedig küzdeni fog.
Varga Judit hozzátette, nehezen érthető Brüsszel fenyegetése, hiszen ezek a pénzek nem a központi büdzséből, hanem egy közös hitelfelvételből kerülnek ki.
Az pedig teljesen értelmezhetetlen, hogyan lehet, hogy egyes országok már rég megkapták, míg mások még terveket sem készítettek. Márpedig a járvány utáni gazdasági kilábalás az egész európai közösség közös érdeke.