Az utóbbi hetekben egyre több jel utal arra, hogy az ősz beköszöntével a koronavírus-járvány újabb, negyedik hulláma söpör végig Európán. Ezzel párhuzamosan a folyamatosan emelkedő esetszámok miatt a kontinens országai az elmúlt időszakban ismételten sorra hozták a szigorító intézkedéseket, amitől a járvány terjedésének lassulását várják. A vírus láthatóan azokban az országban terjed leginkább, amelyekben a lassú és akadozó oltási programnak köszönhetően a lakosság döntő többsége csak a nyár elején vagy csak néhány hete kapta meg a koronavírus elleni védőoltást – hívja fel a figyelmet a XXI. Század Intézet 2021. harmadik negyedéves nagyelemzésében.
Kifejtik: Magyarországon annak köszönhetően, hogy az ország vezetése kezdettől fogva nem csinált politikai kérdést a vakcinabeszerzésből, a lakosság nagy része már a tavaszi hónapok végére megkapta a védőoltást, ami miatt sokkal több emberben tudott kialakulni kellő mértékű védettség a vírus különböző variánsai ellen. Emiatt hazánkban a nyugat-európai országoknál továbbra is enyhébb esetszám-emelkedést tapasztalhatunk, ami az esetleges szigorító intézkedések meghozatalát és azok mértékét is kedvezően befolyásolhatja.
Magyarország működik
A sikeres járványkezelésnek köszönhetően Magyarország tehát működik, ami a gazdaság teljesítőképességén is megmutatkozik: már az idei első fél év végére elérte a válság előtti kibocsátási szintjét, amit a legtöbb elemző csak későbbre várt.
Biztató jel, hogy jóval hat százalék felett lesz az idei gazdasági növekedés, miközben a 2008-as válságból csak 2012-re kecmergett ki az ország.
Ugyancsak a gyors kilábalást támasztja alá, hogy rekordmagas a foglalkoztatottság: 2021 augusztusában a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos havi létszáma 4,678 millió fő volt. Ezt az adatot is érdemes összehasonlítani a baloldali kormányzás mérlegével: a 2010-es kormányváltás előtti időszakban a 15–74 éves foglalkoztatottak száma csupán 3,726 millió volt, míg a munkanélküliek száma igen magas, 479 ezer fő volt, ami 11,4 százalékos munkanélküliségi rátát jelentett.

A magas gazdasági növekedést ráadásul az emberek a hétköznapok szintjén is érzékelni fogják, hiszen a kormány 2022. február 15-ig visszatéríti a gyermeket nevelő szülőknek a 2021-ben befizetett szja-t, vagyis összességében 1,9 millió szülőnek hatszázmilliárd forintot térít vissza az adóhivatal. A nyugdíjasok ebben az évben újabb kiegészítést kapnak az infláció miatt, de lesz nyugdíjprémium is, amelynek várható összege meghaladja az ötvenezer forintot. 2022 februárjában ráadásul visszakapják a 13. havi nyugdíjat.
Emellett 2022 elején hathavi fegyverpénzt fognak kifizetni a fegyveres és rendvédelmi szervezetek esküt tett tagjainak, 2022. január elsejétől bevezetik a 25 év alatti dolgozó fiatalok szja-mentességét, illetve folynak a tárgyalások a kétszázezres minimálbérről, ahol jó esély van a megállapodásra