– A legfrissebb statisztikák alapján erős migrációs nyomás nehezedik idén Magyarország déli határszakaszára.
A 38. hétig 79 ezernél több esetben intézkedtek a hatóságok
– közölték a Migrációkutató Intézet elemzői.
Janik Szabolcs, az intézet igazgatóhelyettese és Gönczi Róbert tudományos segédmunkatárs szerint ez a szám csaknem 3,5-szerese a tavalyi időarányos adatnak. Úgy vélik, az emelkedés csak kismértékben hozható összefüggésbe a koronavírus-járvány alakulásával, valószínűleg más okok állnak a háttérben.
Az elemzők az élénkülés okai között említették, hogy a korábban érkezett közel-keleti, ázsiai és afrikai migránsok egyre türelmetlenebbek, és gyakrabban, elszántabban próbálnak bejutni Magyarország területére, hogy folytassák útjukat Nyugat-Európa felé.
Egy másik, ezzel összefüggő magyarázat az lehet a szakértők szerint, hogy Magyarország egyre hatékonyabban védi a déli határszakaszt, melynek során fő szabály szerint visszakísérik a szerb oldalra az illegálisan érkezőket, akik közül a legtöbben újra próbálkoznak. Ezeket figyelembe véve
Magyarország továbbra is kulcsfontosságú szerepet tölt majd be az Európai Uniót célzó irreguláris migráció fékezésében, illetve a külső határok megvédésében
– emelték ki.
Janik Szabolcs és Gönczi Róbert szerint Magyarország számára kihívás, hogy hatékonyan kivédje a Nyugat-Balkánon tartózkodó néhány tízezer ember határsértési kísérleteit. A kormány irreguláris migrációval szembeni fellépése mellett ehhez szükség van az érintett államokkal történő együttműködésre is – jegyezték meg. Ennek kapcsán arra hívták fel a figyelmet, hogy európai uniós integrációs törekvéseik miatt a nyugat-balkáni államok többsége szívesen együttműködik, azonban erre sok esetben nincs elegendő erőforrásuk. Másrészt pedig – ha már az illegális határátlépést nem tudják megakadályozni – abban érdekeltek, hogy az érkezők minél előbb távozzanak a területükről – vélekedtek.
Az elemzők szerint ezen kihívásokat tovább súlyosbíthatja, ha a tálib rezsim elől menekülő afgánok jelentősebb tömege eljut a török–görög határig.