– Én nem akarom őszödi beszéddel kezdeni miniszterelnökként. Olyan dolgokat mondok, amikről úgy gondolom, hogy meg tudom csinálni – mondta Karácsony Gergely a Partizán című műsor csütörtök esti adásában. Az is elhangzott, hogy a második fordulóban harmadikként továbbjutó Márki-Zay Péter visszalépése kapcsán indított egyezkedés egyik feltétele az euró bevezetése volt, amiről Karácsony azt mondta, támogatja. Viszont azt is azonnal megjegyezte, nem lehet tudni, hogy ha nyernek, a mostani kormány mekkora költségvetési hiányt hagy rájuk, és hogy emiatt majd szükség lesz-e megszorításokra. A baloldal és Karácsony nem először kacérkodik az adóemelések, megszorítások gondolatával. A Karácsony Gergely által vezetett 99 Mozgalom még júliusban meghirdetett gazdaságpolitikai programja arra utal, hogy a főpolgármester győzelme esetén a megszorítások mindenképpen bekövetkeznének.
ÚJ ADÓK, ADÓEMELÉSEK JÖNNÉNEK
A Karácsony Gergely által vezetett 99 Mozgalom gazdaságpolitikai programja a baloldali önkormányzatok már jól ismert attitűdjével, országos szinten a közterhek növelésére vonatkozó tervek sokaságát valósítaná meg. Karácsonyék elképzelései illeszkednek a balliberális városvezetők által az elmúlt másfél évben követett önkormányzati politikához, amelyet a lakbéremelés, az építmény- és telekadó emelése, a bölcsődei térítési díj bevezetése, a 13. havi illetmény és juttatások elvétele, az ingatlanhoz jutási támogatás megvonása, illetve a gyermekétkeztetési díj megemelése jellemzett.
Az online elérhető programjuk szerint vagyonadót, illetve „szolidaritási” adót vezetnének be, továbbá megemelnék a társasági adókulcsot is. A tervezett új közteherrel kapcsolatos kulcsfontosságú elemekre – például az adó pontos mértékére – nem térnek ki. A „szolidaritási” adó és a társasági adókulcs növelése a vállalkozásoktól vonna el forrásokat. A balliberális mozgalom ezen túlmenően „zöldadót és zöldilletéket” is kivetne, amely a fogyasztókat is terhelné.
Ismertek azok a tervek, miszerint a háztartásokat is érintő, egységes zöldadót vezetnének be az Európai Unió területén. A jelek szerint Karácsonyék a programjukban egyenesen kijelentik, hogy a magyar családokra is kivetnék a fogyasztás és energiafelhasználás után fizetendő zöldadót. Teszik ezt annak ellenére, hogy a május végén megtartott állam- és kormányfők találkozóján Orbán Viktor leszögezte: a klímaváltozás elleni harc árát a legnagyobb szén-dioxid-kibocsátó vállalatoknak, és nem az átlagembereknek kell megfizetniük.
PROGRESSZÍV ADÓEMELÉS
A mindenki számára elérhető program szerint többek között a jól bevált alacsony szintű, egykulcsos személyi jövedelemadó rendszerét is eltörölné Karácsony mozgalma. A jelenleg érvényben lévő adózási szabályozás beváltotta a hozzá fűzött reményeket: biztosítja a rendszer igazságos működését, mivel a magasabb jövedelemmel rendelkezők most is több adót fizetnek.
A progresszív vagy más néven többkulcsos adórendszert 2010 előtt, Gyurcsány Ferenc kormányzása idején használták. Ennek az a lényege, hogy az állam sávokat határoz meg, és ettől teszi függővé, ki hány százaléknyi adót fizet be.
Májusban a Hír TV egyik műsorában Vadász Iván adószakértő vázolta fel annak az eshetőségét, mi lenne, ha most a 2010-ben alkalmazott többkulcsos adórendszerrel számolnák a fizetéseket. Mint mondta, ma, ha vesszük a KSH adatszolgáltatását, ami szerint a bruttó jövedelem 411 ezer forint átlagban, akkor ennek a 15 százalékos adója 61650 forint. Ha viszont a DK tervezett adórendszerét alkalmaznánk, a mai bruttó átlagjövedelem után is nyolcezer forinttal több adót kellene fizetni. A szakember szerint nem igaz a DK azon állítása, hogy a többkulcsos adó bevezetése csak az átlagon felül keresőket érintené hátrányosan. Ezzel szemben a valóság az, hogy a progresszív adózási rendszer megvalósulása nagymértékű pénzügyi elvonást jelentene elsősorban a – magyar gazdaság motorját a fogyasztás élénkítése által olajozó – középosztály számára.
AZ ADÓ-VISSZATÉRÍTÉST IS KRITIZÁLTÁK
Emlékezetes, Orbán Viktor miniszterelnök januárban először a fiatalok, vagyis a 25 év alatti munkavállalók áprilisban bevezetett személyi jövedelemadó-mentességét, majd júniusban a szülők által 2020-ban befizetett személyi jövedelemadó összegének a visszatérítését jelentette be. A miniszterelnök júniusi tájékoztatója után az szja ügyében – a gazdasági élet szereplői mellett – megszólalt a belpolitika számos résztvevője is. Gyurcsány Ferenc DK-elnök parlamenti felszólalásában például „észszerűtlen” és „elvetemült adócsökkentésekként” kritizálta a kormány terveit, míg a Jakab Péter vezette Jobbik ezzel homlokegyenest az emberek „túladóztatásáról” beszélt. A számadatok tükrében viszont nyilvánvaló, hogy a közel 150 milliárd forintos intézkedésnek köszönhetően a becslések szerint majdnem havi hatvanezer forinttal több marad a fiatal munkavállalóknál, illetve a 2020-as évre akár 1,4-1,6 millió forint is visszakerülhet egy-egy családi kasszába.