Lakók tiltakoznak az Aszódi úti hajléktalanszálló bővítése ellen

Józsefvárosra és Ferencvárosra aránytalan teher nehezedik, mivel Budapesten belül ezekbe a kerületekbe telepítették a hajléktalanellátók zömét. A lakosok nem akarnak több hajléktalanszállót sem férőhelyet ezekben a kerületekben. Ferencvárosban a minap fogalmaztak meg egy petíciót az Aszódi úti hajléktalanszálló bővítése ellen, amit Sára Botondnak, a választókörzet országgyűlési képviselő-jelöltjének át is adtak.

Forrás: Hírnyolc, Magyar Nemzet2021. 12. 17. 15:17
Fotó: BARANYAI ATTILA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Józsefvárosra és Ferencvárosra aránytalan teher nehezedik, mivel Budapesten belül ezekbe a kerületekbe telepítették a „Budapesti szinten kell újra gondolni a hajléktalanellátó rendszert, amely jelenlegi formájában Józsefvárosra és Ferencvárosra aránytalanul nagy terhet rak – mondta Sára Botond, a 6. választókerület kormánypárti képviselőjelöltje. Sára Botond hozzátette: minta lehet a Józsefvárosban a polgári városvezetés idején bevezetett LÉLEK-program.

A Karácsony Gergely vezette főváros a környéken élők megkérdezése nélkül döntött a MÁV-Aszódi telepi intézmény – amely egyike a ferencvárosi öt létesítménynek – 100 férőhelyes bővítéséről. Pedig – a lakók szerint – a környéken már így is komoly egészségügyi, higiéniai és közbiztonsági problémát jelentenek azok a hajléktalanok, akik nem veszik igénybe az ellátást, hanem ehelyett sátortáborokban élnek. A telepi lakók ezért összegyűjtöttek több száz aláírást a tervezett bővítés ellen, és Sára Botondhoz fordultak segítségért, hogy járjon közbe az ügyükben Karácsony Gergelynél – tudta meg a Hírnyolc.

 „A lakóktól feladatot kaptam, felajánlom az együttműködésemet a főpolgármesternek ennek a Józsefvárost és Ferencvárost egyaránt sújtó problémának a megoldására – szögezte le Sára Botond, aki szerint – mivel a hajléktalanellátás fővárosi feladat – budapesti szinten újra kellene gondolni, és egy komplex, minden kerületre egyenlő terhet rakó, arányos hajléktalanellátó rendszert létrehozni.

Józsefváros-Ferencváros országgyűlési képviselő-jelölje megoldásként azt javasolja: a hajléktalan embereket először egészségügyi ellátásban kell részesíteni, segíteni őket, hogy munkát találjanak, majd a lakhatásukat megoldani akár önkormányzati bérházakban, mert csak így lehet ténylegesen megoldani a problémát. Így működött Józsefvárosban a LÉLEK-program, amit még Kocsis Máté polgármestersége alatt vezetett be a városvezetés még 2011-ben.

Ezzel szemben a Karácsony Gergely vezette főváros – szintén a lakók megkérdezése nélkül – Józsefvárosban a Kőbányai út 22-be költöztetett be fedél nélkülieket minden előzetes és további segítségnyújtás nélkül.

„Ez a megoldás nem szerencsés, mert egy közterületen jelen lévő problémát visz be egy szűkebb környezetbe, egy bérházba – mondta a Hírnyolcnak Sára Botond, mivel szerinte ez konfliktust eredményez a lakók és a hajléktalanok között, de a megfelelő alapok, segítség és ellátás nélkül a beköltöztetett fedél nélkülieknek sem eredményez hosszantartó megoldást, a társadalomba való visszatérési lehetőséget.

A Magyar Nemzet korábban megírta: Karácsony Gergely főpolgármester összebútoroztatta a hajléktalanokat az évek óta ott élő bérlőkkel úgy, hogy az említett házban sok család közös tusolót és mellékhelyiséget használ. A folyosókon ürülék, a lépcsőházban hegyekben a kidobott bútor, éjszaka megy a mulatozás, kiabálás, az ablakokon dobják ki a használt pelenkát. A lakók beszámolója szerint az ott élő hajléktalanok beengednek más hajléktalanokat is, és olyankor megy az ereszd el a hajam: „piálnak, drogoznak, éjszaka a folyosón randalíroznak.”

Az új beköltözők különböző szervezetektől ingyen kaptak a bútorokat; amire nincs szükségük, azt a lépcsőházakban tornyozzák fel, ez viszont tűzveszélyes. 

Karácsony Gergely részvételi költségvetésének nagy nyertesei a hajléktalanok lettek, az ígéretek szerint jó néhányukat fővárosi bérlakásokba költöztethetik majd. A Kőbányai úti tapasztalat mutatja, hogy hasonló bosszúságok várhatnak több olyan társasházra, amelyekben üres ingatlana van az önkormányzatnak.

Borítókép: Sára Botond petíciót vesz át (Fotó: Hírnyolc/Baranyai Attila)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.