A kisebb ellenállás felé: folyamatosan alkalmazkodnak a csempészek
A férfi vallomása alapján három alkalommal összesen 36 embert fuvarozott át illegálisan Ausztriába. Egy speciálisan átalakított furgonban egy-egy alkalommal tizenkét szökevényt rejtettek el, akiknek nyolc órát kellett kibírniuk a jármű utas- és rakterébe bezárva, sokszor térdelve vagy guggolva.
A többségében férfiakat a magyar-szerb határ közelében vették fel, majd Magyarországon áthajtva Szlovákián vagy Csehországon keresztül csempészték be őket Ausztriába. Azelőtt az embercsempészek közvetlenül Hegyeshalomnál (Nickelsdorf) próbálkoztak a belépéssel Ausztriába, újabban viszont kerülőutat tesznek Pozsony, illetve Dél-Csehország felé, ahol kevésbé szigorú a határellenőrzés.
Az elmúlt két-három évben megváltoztak az embercsempészek által használt járművek is:
míg korábban kamionok pótkocsijába zsúfolták be tucatjával az illegális bevándorlókat, újabban már kevesebb ember befogadására alkalmas, de jóval fürgébb átalakított kisteherautókat és furgonokat használnak.
A furgonok hátsó ablakait függönnyel takarják le, és kiszedik a hátsó üléseket, hogy több hely maradjon az embereknek. A csempészek emellett hamis cseh vagy francia rendszámtáblát használnak. Ha a banda egyik tagját elfogják a rendőrök, a csempészek rögtön változtatnak a módszereiken – számolt be a korneuburgi ügyész.
Videóval kell bizonyítani az akció sikerességét
Az embercsempészekkel szemben az úgynevezett érkezési videók számítanak a legfontosabb bizonyítéknak. Amikor a migránsok kiszállnak a járműből Ausztriában, be kell mondani a nevüket és a kiindulási országukat a telefon kamerájába, majd a sofőr az erről készült videót mobiltelefonon elküldi a banda főnökének – közölte az ügyész.
A vádlott vallomása szerint
az ukrán-moldáv bűnszervezet 60 járművel dolgozik, így ha mindegyik jármű csak egy fuvart tesz meg egy hónapban, a fedélzetén tíz migránssal, akkor 22 millió forintnak megfelelő euró üti csak a sofőrök markát.
A bandavezérek azonban a fuvardíjon felül további jelentős sarcot szednek be (például hamis útlevél vagy más igazolványok kiállításáért), ami természetesen a saját zsebükbe vándorol.
Az ukrán férfi, aki bevallása szerint eddig 36 embert csempészett be az EU területére, három év börtönre számíthat Ausztriában.
Az eredeti cikket ITT érheti el.
Borítókép: Osztrák rendőrök ellenőrzik a járműveket (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)