– A támogatások bevezetése óta múlt év végéig 123 809 KRESZ-vizsga-támogatás és 131 945 nyelvvizsga-támogatás iránti kérelem érkezett be a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósághoz – derült ki a Magyar Államkincstár (MÁK) adatszolgáltatásából. Az első sikeres nyelvvizsga díjához 2018. január 1-jétől, míg a B kategóriás közúti járművezetői engedély megszerzéséhez szükséges közlekedési alapismeretek-tanfolyam, illetve vizsga díjához 2018. július 1-jétől igényelhető támogatás.
A Magyar Államkincstár közölte azt is, hogy
az elismert igények alapján a jogosultak részére nyelvvizsga-támogatás címén összesen csaknem 3,8 milliárd forint, míg KRESZ-vizsga-támogatás jogcímen több mint 2,8 milliárd forint került kifizetésre.
– Az elmúlt években számos intézkedéssel segítettük a 14–35 éves korosztályt, csökkentettük anyagi terheiket. A KRESZ- és nyelvvizsga-támogatással célunk a fiatalok versenyképességének és mobilitásának növelése – kommentálta az adatokat a Magyar Nemzetnek a Miniszterelnökség fiatalokért felelős helyettes államtitkára. Rácz Zsófia elmondta:
az elmúlt három év adatai alapján úgy látják, hogy a nyelvvizsga és a KRESZ-vizsga visszatérítésének lehetősége népszerű volt a fiatalok körében, sokan vették igénybe a támogatást, annak ellenére, hogy a járványhelyzet megnehezítette a vizsgafolyamatot.
– Ez a két vizsga azért különleges, mert ma már szinte alapkövetelmény, hogy mi, fiatalok nyelveket beszéljünk és tudjunk autót vezetni, ugyanakkor ezekkel a vizsgákkal járó költségek az első nagyobb kiadások az életünkben – fogalmazott a politikus.
Rácz Zsófia szerint a kormány ezzel hozzájárul ahhoz, hogy egyenlő esélyeket teremtsen az életkezdésben és a versenyképességben minden fiatalnak, attól függetlenül, hogy kedvező vagy kevésbé kedvező anyagi háttérrel rendelkezik.
– A nyelvvizsga-támogatással azok a fiatalok is élhetnek, akik már rendelkeznek nyelvvizsgával, ám annak egy magasabb fokozatát szeretnék elvégezni vagy egy új nyelvből tennének vizsgát – emlékeztetett a helyettes államtitkár. Hozzátette: a közlekedési alapismeretek elsajátítása pedig kulcs a forgalmi engedély megszerzéséhez, ami megfelelő mobilitást és a gyakorlatban jól hasznosítható készséget biztosít számukra is.
A magyar kormány 2020 nyarán kiterjesztette a KRESZ-vizsga és a nyelvvizsga után járó támogatást. – Egy új nyelv elsajátítására vagy a jogosítvány megszerzésére sokaknak a legideálisabb időszak az, amikor otthon vannak a kisgyermekükkel, ugyanakkor a támogatás kiterjesztésével a kormány nemcsak az édesanyákra gondolt, hanem a kisgyermekkel otthon maradó apákra és nagyszülőkre is – hívta fel a figyelmet Rácz Zsófia.
Borítókép: Érettségi és államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvány (Fotó: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre)