Most, amikor Magyarország szomszédjában egyik napról a másikra omlott össze a béke, különösen fontos látni a jelentőségét annak, hogy békében élünk
– hívta fel a figyelmet a Miniszterelnökséget vezető miniszter, kiemelve: a ’48-as nemzedékkel szemben nekünk béke adatott, olyan kor, amelyben a szabadság által adott lehetőségeket valóra válthatjuk. Gulyás Gergely a nemzeti ünnep alkalmából megtartott eseményen, amelyen állami kitüntetéseket és miniszteri elismeréseket adtak át, úgy fogalmazott: ma a szabadságot újra fenyegetve látjuk, de hazánkban mégis biztonság és béke van, ezért mindannyiunk közös feladata ennek fenntartása, a háború elkerülése – húzta alá.
Mint mondta, Magyarország 25 éve nem tapasztalta meg, hogy a szomszédban háború legyen, éppen ezért ez minden állami szervnek kiemelt feladatot jelent. Gulyás Gergely szerint azonban egyértelművé kell tenni az ország polgárai számára, hogy képes megvédeni a békét Magyarországon, és a környezetében is erre törekszik.
Most, amikor háborús zaj vesz bennünket körül, akkor nekünk itt és most a béke ügyét kell szolgálni, menedéket kell adni a menekülteknek, közvetíteni ott és abban, ahol és amiben csak tudunk
– hangsúlyozta a miniszter, aki bízik abban, hogy a béke a lehető leghamarabb helyreáll.
Gulyás Gergely az ünnepi beszédében március 15-ét a magyar történelem fordulópontjának nevezte, hozzátéve, hogy a 12 pont és az áprilisi törvényekkel létrejött polgári állam máig érvényes célokat határozott meg. Elmondása szerint a mi feladatunk az, hogy megvalósítsuk és megőrizzük azokat a célokat, amelyeket 1848. március 15-én megfogalmaztak, amelyek az áprilisi törvényekben valósággá váltak, amelyeket oly sokszor fenyegetett 20. századi történelmünk során veszély, oly sokszor követett elnyomás és a függetlenség elvesztése, de amelyekkel immár több mint három évtizede békében és szabadságban, demokráciában élhetünk – fejtette ki. Hozzátette, március 15-e a magyar szabadság jelképe lett mindenütt, ahol magyarok élnek, ez az ünnep minden magyart összeköt és reményt ad a nehéz időkben.
A nemzeti ünnep alkalmából a tárcavezető Magyar Érdemrend és Magyar Érdemkereszt kitüntetéseket adott át, valamint Batthyány Lajos-díjat, Mőcsényi Mihály-díjat, Magyary Zoltán-díjakat, Műemlékvédelemért – Forster Gyula-díjakat, Régészeti örökségért – Schönvisner István-díjakat, valamint miniszteri elismerő okleveleket is adományozott.
Az ünnepségen Süli János, a Paksi Atomerőmű beruházásáért felelős tárca nélküli miniszter is kitüntetéseket adott át.