Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár ma fogadta a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete képviselőit.
Az államtitkár a megbeszélésen tájékoztatta a szakszervezetek delegáltjait, hogy az augusztus 10-i tárgyalás óta a kormány nem kapott választ az Európai Bizottságtól, így a tárgyalás elhalasztására tett javaslatot. Átadta ugyanakkor írásban is rögzített álláspontját a polgári engedetlenségről, melyben leszögezte:
a polgári engedetlenség a hatályos jogban nem ismert tiltakozási eszköz. Az azt szervező pedagógusok így arra „tanítják” diákjaikat, hogy mérlegeljék, milyen iskolai előírásokat kell betartaniuk és milyeneket nem. Az államtitkár arra kérte a szakszervezeti vezetőket, hogy a jogszabályellenes magatartást, a tanulók erkölcsi értékrendjét negatívan befolyásoló, törvénytelen kezdeményezést ne támogassák.
Mint arról korábban írtunk, hídlezárásokkal, tüntetésekkel és polgári engedetlenséggel is fenyegetnek a tanévkezdés idején baloldali vagy ahhoz szorosan köthető szervezetek. Többek között hergeli és sztrájkra biztatja a diákokat és a szülőket is a Tanítanék Mozgalom. A szervezet az iskolakezdés elejére polgári engedetlenséget próbál szervezni abban az esetben, ha a kormány elutasítja ultimátumukat. Ebben azt követelték, hogy a kabinet állítsa vissza a sztrájkjogot és hozza a pedagógusok bérét a diplomás minimálbér szintjére. Legutóbbi megnyilatkozásában Törley Katalin, a mozgalom képviselője semmitmondónak és sértőnek nevezte a nyílt levelükre kapott államtitkári választ. Kisfaludy László köznevelési helyettes államtitkár a mozgalom követelésére adott reagálásában emlékeztetett, a második Orbán-kormány kezdte meg a pedagógusbérek felzárkóztatását még 2013-ban, támogatást nyújtott a tanárok lakásvásárlásához, segítette a fiatal, pályakezdő pedagógusokat a 25 év alattiak adómentességével, valamint a családos tanárok személyi jövedelemadójának visszatérítésével.
Emellett Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szombaton, a Tranzit közéleti évadnyitó és gondolatexpón Tihanyban kijelentette, hogy a kormány vállalja, hogy 2027-ig a pedagógus-átlagbérek elérik a diplomás átlagbérek 80 százalékát. Ez a legvisszafogottabb előrejelzések szerint is egymillió forintos diplomás átlagbér esetén 800 ezer forintot jelent majd – mondta Gulyás. A miniszter kifejtette, ebben a helyzetben nem mondhatunk le európai uniós pénzekről. Hozzátette, éppen a Momentum EP-képviselői tesznek azért, hogy ne legyen elegendő forrás pedagógusi és egészségügyi dolgozói béremelésre.
– A magyar baloldal az európai uniós politikai térben külföldi partnereivel karöltve igyekszik hitelteleníteni a nemzeti kormány munkáját, másképp fogalmazva, a legnagyobb méretű magyar delegáció helyett inkább külföldi partnerekkel kíván együttműködni – ezt már ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász nyilatkozta az Origónak. Mint fogalmazott: „Míg hazai színtéren az ellenzéki politikusok látszólag zászlajukra tűzték a pedagógusok ügyét, a valóság mégis az, hogy az EU-ban, ahol csak tudnak, ott a források Magyarországtól történő megvonásáért kampányolnak, ezzel valójában saját politikai haszonszerzésük előmozdításával ellehetetlenítve az említett ágazati béremelések megvalósulását.” Az alkotmányjogász kitért arra is az interjúban, hogy Gyurcsány Ferenc felesége, a DK EP-képviselője levélben fordult az Európai Parlamenthez, és Gyurcsány Ferenccel együtt arra készülnek, hogy megakadályozzák az EB és Magyarország megállapodását, így meggátolhatnák, hogy hazánk ne kapja meg a neki járó uniós forrásokat. Mint mondta: nincs új a nap alatt a baloldal nemzetellenes politikáját tekintve, jól látszik, hogy a magyar baloldal az európai uniós politikai térben külföldi partnereivel karöltve igyekszik hitelteleníteni a nemzeti kormány munkáját.
Borítókép: Maruzsa Zoltán az országos református tanévnyitó ünnepségen, Hódmezővásárhelyen (Forrás: MTI/Rosta Tibor)