– Július óta vezeti a Fővárosi Főügyészséget, mik az elsődleges célok, illetve van esetleg olyan terület, amin változtatni szeretne?
– A beiktatásom után fontosnak tartottam és az első teendőim közé soroltam, hogy a kollégáimhoz személyesen ellátogassak, és hogy itt, a főügyészségen, valamint a kerületi ügyészségeken is leüljek a vezetőkkel, megkérdezzem őket az általuk vezetett szervezeti egységgel kapcsolatos elképzeléseikről, és átbeszéljem velük a szakmai elvárásokat. A tárgyi, személyzeti feltételek kapcsán is egyeztettünk, és mindezek alapján örömmel tapasztaltam, hogy a fővárosi ügyészi szervezetre jellemző nagy munkateher mellett is rendkívül összeszokott és nagyon magas szakmai színvonalat képviselő, hatékonyan és eredményesen működő szervezetbe térhettem vissza a Heves Megyei Főügyészség vezetése után. Mivel teljesen soha nem szakadtam el a korábbi fővárosi gyökereimtől, természetes volt a számomra, hogy a „messzi” Egerből is figyelemmel kísérjem a Fővárosi Főügyészség működését. A hivatali elődöm, Ibolya Tibor által az elmúlt években bevezetett – korunk folyamatosan változó viszonyaihoz igazodó – strukturális változtatásokkal teljes mértékben egyetértettem, azokat a távolból is üdvözöltem. Gondolok itt például a gazdasági bűnügyek részlegének, illetve ehhez kapcsolódóan az önálló gazdasági bűnügyek osztályának főügyészségi szinten történt létrehozására. Korábban az ilyen ügyekkel kapcsolatos ügyészi feladatok meg voltak osztva több kerületi ügyészség között. Úgy vélem, hogy ezeknek a feladatoknak az egységesítése remek döntés volt, ami sok más időközben történt intézkedéshez hasonlóan sikeresen és hatékonyan működik. Összegezve azt tudom mondani, hogy egyelőre nem látok szakmai okot arra, hogy a Fővárosi Főügyészség működésén, szervezeti felépítésén változtassak.
– Az eddigi tapasztalatai szerint mennyivel nagyobb kihívás a Fővárosi Főügyészséget vezetni a Heves Megyei Főügyészség után?
– Rendkívüli megtiszteltetés, ugyanakkor nagy kihívás is, hogy az ország legnagyobb megyei rangú ügyészi szervezeti egységét irányíthatom. A korábbinál természetesen több feladat vár rám, a főváros ugyanis egy más lépték, de ezzel számoltam. Miután a beiktatásomkor a legfőbb ügyész úr átadta a megbízásomról szóló okiratot, a székfoglalómban úgy fogalmaztam, hogy én valójában hazatérek. Hazatértem, hisz az eddigi közel negyed évszázados ügyészségi pályafutásom nagyobbik részét itt, a fővárosban, a Fővárosi Főügyészség szervezetében töltöttem el, itt tanultam meg a szakmát. Mielőtt a Heves Megyei Főügyészség vezetője lettem, végigjártam a ranglétrát: a Budapesti I. és XII. Kerületi Ügyészségnél töltött gyakorló ügyészi évektől, a Fővárosi Főügyészség kiemelt és gazdasági ügyek osztályán át, a Budapesti XIV. és XVI. Kerületi Ügyészség vezető ügyészi pozíciójáig. A kiemelt ügyek osztályán elsősorban erőszakos és élet elleni, illetve bűnszervezetben elkövetett bűncselekményekkel foglalkoztam. Ennek során több nagy, közérdeklődésre is számot tartó ügyben volt szerencsém ügyészként eljárni.
– Milyen ügyekre gondol?
– Részt vettem például a móri, nyolc halálos áldozatot követelő bankrablás nyomozásának abban a fázisában, amikor a tényleges elkövetőket sikerült kézre kerítenie a hatóságoknak. Ez az ügy az ismert okok miatt ugyan nem sikertörténetként indult, de végül mégis eredményes volt, hiszen az elmúlt évtizedek egyik legbrutálisabb bűncselekménye nem maradt felderítetlenül. A másik emlékezetes ügy, amelyben viszont már a nyomozásfelügyelettől kezdve egészen az elsőfokú ítélet kihirdetéséig részt vettem, az úgynevezett fekete sereg elleni eljárás volt. Szakmai körökben sokan mind a mai napig úgy vélik, hogy ez volt a magyar kriminalisztika történetének eddigi talán legnagyobb szabású bűnszervezete. Az ügy harminc vádlottjának legtöbbjét a bíróság végül a vád szerint ítélte el és velük szemben összesen 153 évnyi szabadságvesztést büntetést szabott ki, a fekete sereg vezetője pedig azóta is tényleges életfogytiglani fegyházbüntetését tölti. Itt jegyzem meg, hogy számomra az ügyészi pálya egyik legnagyobb szépségét és vonzerejét épp az adja, hogy egy ügyész az eljárás elejétől a végéig el tud kísérni egy ügyet. Bevallom, az egyetem elvégzése után azért is jelentkeztem ügyészségi fogalmazónak, mert már akkor úgy láttam, hogy gyakorlatilag ez az egyetlen olyan eljárási pozíció az igazságszolgáltatásban, ahol a büntetőeljárás teljes folyamata végigkövethető.