Sikeresen lezajlott az első emlőbrachyterápiás beavatkozás Szerbiában, amelyben orvosi és sugárfizikai oldalról is segédkeztünk
– mondta el a Magyar Nemzetnek adott interjúban Polgár Csaba, aki az Újvidéki Onkológiai Intézet felkérésére személyesen koordinálta a hazánkban már rutinbeavatkozásnak számító sugárterápiás módszer alkalmazását.
Eredményes együttműködés
Az Országos Onkológiai Intézet (OOI) főigazgató főorvosának tájékoztatása szerint az első szerbiai emlőbrachyterápiás eljárást egy 62 éves betegnél végezték el, akinek a közelmúltban távolították el a daganatot a melléből. Az emlőmegtartó műtét utáni sugárterápiás kezelésre pedig azért volt szükség, hogy a daganatkiújulás kockázatát csökkentse.
– A tumor eltávolítása után alkalmazandó sugárkezelést a daganat nagyságától és különböző biológiai tulajdonságaitól függően állapítjuk meg. Az Újvidéken alkalmazott brachyterápia általában I-es és II-es stádiumú, három centiméternél kisebb daganatok esetében alkalmazható, amikor még nem keletkezett áttét, és nincsenek egyéb agresszivitásra utaló faktorok sem, így mindössze a tumorágyat és közvetlen környezetét szükséges besugarazni.