A meddőséget övező zavart kommunikáció megköveteli tőlünk, hogy tisztán, egyértelműen sorakoztassuk fel a hitünkből és Isten képére teremtettségünkből fakadó sarokpontokat
– hangsúlyozta Marton Zsolt püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia családreferense az Apor Vilmos Katolikus Főiskola tudományos konferenciájának tegnapi első napján.
Az intézmény 2019-ben az egykori Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával hívta életre az Anna–Joachim programot a gyermekre váró párok természetes fogamzássegítésének kutatására, majd az őket segítő szakemberek képzésének kifejlesztésére. Ehhez kapcsolódóan szervezték meg azt a kétnapos tudományos konferenciát, ahol a meddőség kérdésköréről igyekeznek keresztény hiten alapuló, szakmai párbeszédet folytatni.
A katolikus egyház érti, hogy a beteljesületlen gyermekáldás szenvedést jelent a pároknak, ezért igyekszik a megértés valódi szándékával hozzájuk fordulni
– fogalmazott Marton Zsolt, aki ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is:
az egyház csak a test, a lélek és a házasság megerősítését szolgáló megoldásokat keresi és fogadja el. Mint mondta, az élettel kísérletezés korában élünk, ezért kiemelten fontos a világban már több mint negyven éve jelen lévő helyreállító reproduktív orvoslás, mely a terméketlenség okát feltárva keresi meg a meddőség okát.
– Nem elég csak ismertetni az egyházak álláspontját, segíteni kell a pároknak, hogy megismerjék és kapcsolni tudják az életükhöz az etikai elveket, ami óriási kihívás – fogalmazott Nyéky Kálmán római katolikus pap, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) Jog- és Államtudományi Karának tudományos munkatársa, bioetikai szakember.