A világ legnagyobb székely kapuja készül Sokorópátkán
Hivatalosan is bemutatták a Sokoró-kapu terveit, ami a világ legnagyobb székely kapuja lesz. A tervek szerint a kapu mintegy tíz és fél méter magas, 16 méter széles lesz. A felületén 28 négyzetméter faragás látható majd, melyen többek között a hatvannégy történelmi vármegye címere is helyet kap. A szervezők ötlete alapján a kapu további különlegessége lenne, ha minden vármegye címerét az adott vármegye területén élő fafaragó készítené el – erősítve az összefogás üzenetét.
MAGYAR NEMZET
Forrás: Kisalföld2022. 12. 21. 8:41
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A Sokorópátkára megálmodott építmény amiatt is különlegességnek számít majd, hogy Magyarország első olyan székely kapuja lesz, amely alatt közúti forgalom halad át. A kezdeményezést szeretnék civil összefogásból megvalósítani. A székely kapu ötletgazdája, Vajda Péter a Győr-Moson-Sopron megyei hírportálon, a Kisalföldön beszélt arról, hogy a kapu mellett egy parkot is szeretnének létrehozni, ennek érdekében pedig egy háromezer négyzetméteres területet is megvásároltak.
Az építmény Magyarország első olyan székely kapuja lesz, amely alatt közúti forgalom halad át. A grandiózus kaput szeretnék civil összefogásból megvalósítani.
A Sokorói Tájegység Egyesülés elnöke kiemelte, hogy a beruházás harmincmillió forintból fog megvalósulni, melyhez rengeteg felajánlást kaptak. Az anyagiak mellett voltak olyan helyi vállalkozók is, akik alapanyaggal, szaktudással vagy munkával kívánják segíteni a kapu építését.
A szükséges faanyagot most rendelik meg, melyet Erdélyből ajánlottak fel. Vajda Péter emellett példaként említette a Pedró Pékséget, ahol minden eladott Székely kenyér után száz forinttal támogatják a kapu megépülését.
Böjte Csaba ferences szerzetes pedig a kezdeményezés fővédnökségét vállalta el.
Technikailag is nagy kihívás lesz az elkészítés. A kész kapu körülbelül 11 és fél tonna lesz
– emelte ki Pető Sándor erdélyi fafaragómester.
Pető Sándor három éve él Somogy megyében. Eddigi munkái között található a jelenlegi rekorder kapu, de a Sokoró kapuján is ő dolgozik majd.
A szervezők továbbra is várják azoknak a fafaragó művészeknek a jelentkezését, akik valamelyik történelmi vármegye területén élnek, és vállalnák a küldött faanyagból az adott vármegye címerének elkészítését.
A Sokoró kapuja kezdeményezés fő támogatói között szerepel Pottyondy Ákos pannonhalmi gazdálkodó, Tömböly Tamás, a Magyar Kerékpárosklub Győri Szervezetének vezetője, Balogh László, a Pannonhalmi Tájegység Vállalkozói Egyesülésének alapító elnöke, Szilágyi Zsolt, a Széchenyi István Győri Férfi Klub kincstárnoka, Bassák Attila, Sokorópátka polgármestere és Székely László.
Február 18-án még egy jótékonysági gálát is rendeznek, ahol művészeti liciten terveznek adományokat gyűjteni. (A művészi licithez még várják az alkotók felajánlásait.)
Február 19-én Böjte Csaba a győri székesegyházban fog szentmisét tartani, mely alatt az adományládákon keresztül lehet támogatni a székely kapu megépítését.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.