Lejárt a kilencvennapos törvényes határidő, de a román legfőbb ügyész mostanáig nem válaszolt Kulcsár-Terza József romániai parlamenti képviselő és idősebb Lomnici Zoltán (képünkön), az Emberi Méltóság Tanácsa elnöke beadványára, akik szeptember elején azért fordultak Gabriela Scuteához, mert a kitiltási ügy soron kívüli kivizsgálását kérték.
Az ügy hátterében az áll, hogy Mirela Adomicai (PSD) román parlamenti képviselő ebben a minőségében tavasszal kezdeményezte Bogdán Aurescu román külügyminiszternél idősebb Lomnici Zoltán és Tóth Kálmán, a Vasvári Pál Polgári Egyesület társelnöke kitiltását Romániából, mivel Vasvári Pál-díjat adtak át Beke Istvánnak és Szőcs Zoltánnak, akiket terrorizmus vádjával elítélt a román bíróság. Az eljárás jogszerűségét mellesleg az Emberi Jogok Európai Bírósága vizsgálja.
Idősebb Lomnici Zoltán korábban elmondta: a mai napig nem lehet tudni, mi volt a vád alapja, mivel a döntő bizonyítékok egy részét titkosították, így azt sem a vádlottak, sem a védőik, sem a jogvédő szervezet nem ismerhette meg. Az ügy érdekessége azonban az, hogy a részleges titkosítás ellenére Mirela Adomicai hivatalos iratban, amelyet a román sajtó teljes terjedelmében közzétett, azt állította, hogy a két elítélt egy gázvezetéket kísérelt meg felrobbantani a román nemzeti ünnepen Gyulafehérváron. Ez viszont teljesen új információ, sem a vádiratban, sem a büntetőeljárás anyagában nem szerepel.
Idősebb Lomnici Zoltán és Kulcsár-Terza József éppen azért fordult a román legfőbb ügyészhez, mert ha ez az állítás valóban a bűnügy titkosított anyagának része, akkor nagy kérdés, hogy a bíróságtól miként szivároghatott ki az államtitok, és azt Mirela Adomicai milyen jogon hozta nyilvánosságra. A román alkotmány is garantálja ugyanis a bírói függetlenséget, és az állami vagy szolgálati titok felfedése minden jogállamban büntetendő.
– Éppen azért kértük a román legfőbb ügyésztől az ügy kivizsgálását, mert súlyos jogsértés esete merülhetett fel. És mivel Gabriela Scutea a törvényes határidő lejártáig nem reagált megkeresésünkre, vélelmezhető, hogy Mirela Adomicai valóban olyan információkat hozhatott nyilvánosságra, amelyekhez eleve hozzá sem juthatott volna. Így több ember felelőssége is felmerülhet, a román képviselőé és azé is, akitől az információt a politikus megtudta. Talán azért nem válaszolt még nekünk Gabriela Scutea, mert Romániának kínos lehet az ügy kimenetele – fogalmazott idősebb Lomnici Zoltán, aki hozzátette: noha az ügynek van politikai vetülete, hiszen Erdélyben a magyarság megfélemlítéseként értékelték a Beke István és Szőcs Zoltán elleni fellépést, ők maguk jogi esetként tekintenek rá. Szavai szerint ugyanis nemzetközileg elfogadott jogi elvek sérülhettek Romániában.